W widowisku przypomnieli wydarzenia sprzed 100 lat
W Pszczynie zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu powstań śląskich. Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego przygotowali wyjątkowe widowisko historyczne, w którym przypomnieli tak ważne dla Śląska wydarzenia.
2019-06-18 10:41:56 Powiat Pszczyński 2199
100 lat temu w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku w powiecie pszczyńskim wybuchło powstanie śląskie mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W kolejnych latach ludność polska jeszcze dwukrotnie chwyciła za broń, żeby zrealizować postawiony sobie cel. Trzy powstania śląskie z lat 1919, 1920 i 1921 były niezwykle ważnymi wydarzeniami w historii Górnego Śląska i historii Polski. Powstańcza walka, a także plebiscyt na Górnym Śląsku wywarły bowiem istotny wpływ na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego. Ofiary krwi i życia tysięcy Ślązaków nie poszły na marne. Polska wróciła do kształtu, jaki zostawili ich przodkowie
Inaugurację obchodów 100-lecia wybuchu powstań śląskich rozpoczęła msza św. w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie, której przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc. Po mszy kompanie honorowe służb mundurowych przeszły przez replikę bramy powitalnej - właśnie przez taką bramę 28 czerwca 1922 roku do Pszczyny wkroczyło polskie wojsko.
Uroczystość na rynku uświetniły kompanie honorowe: Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza, Śląskiej Służby Karno -Skarbowej oraz Lasów Państwowych - Grupa Reprezentacyjna Służby Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W uroczystości wzięły także udział: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie, 57 Samodzielna Kompania ASG z Pszczyny, klasa mundurowa PZS nr 2 w Pszczynie, harcerze ziemi pszczyńskiej oraz uczestnicy i organizatorzy widowiska historycznego na czele z Grupą Rekonstrukcji Historycznych Pszczyna.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy i turyści, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i samorządowcy.
W swoim przemówieniu starosta pszczyński, Barbara Bandoła podkreśliła, że 100 lat temu naszym przodkom przyszło żyć w trudnych czasach, a szykany i represje ze strony ówczesnych władz niemieckich, wzmagały coraz większe niezadowolenie społeczeństwa. - Kulminacyjnym momentem tego niezadowolenia był wybuch I Powstania Śląskiego w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. To ważna data również dla powiatu pszczyńskiego, bo to właśnie tutaj, na naszych ziemiach tworzyła się wtedy ta historia. Powstańcy pokazali nam przede wszystkim, że nie można godzić się na ograniczanie swojej wolności. Jakiejkolwiek formy by to nie przybierało. Wolność jest tak naprawdę kluczem do rozwoju społeczeństwa. A w rozwiniętym społeczeństwie możemy mówić o szacunku do drugiego człowieka, zrozumieniu czy pokoju - mówiła Barbara Bandoła.
Dla uczczenia pamięci śląskich powstańców odczytany został apel pamięci. Salwy honorowe wykonał 18. batalion powietrzno-desantowy z Bielska-Białej oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie. Następnie odbyła się defilada służb mundurowych.
Ważną częścią inauguracji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich było widowisko historyczne „Powstania Śląskie” przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Pszczyna oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie i grupy rekonstrukcyjne z regionu. Było to widowisko kostiumowe, w którym wzięło udział ok. 100 uczestników w strojach i z rekwizytami z epoki. Do tego można było oglądać stare samochody, motocykle i powozy. Pieśni powstańcze śpiewały m.in. Zespół Regionalny Pszczyna oraz pszczyński chór „Lutnia”.
- W widowisku bierze udział kilka historycznych postaci, m.in. Wojciech Korfanty, przywódca III powstania śląskiego oraz generał Stanisław Szeptycki (szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - przyp. red.), który wprowadził wojsko polskie na ziemię pszczyńską. Przez lata obok siebie żyli rdzenni Ślązacy i napływowa ludność niemiecka. Ale pod koniec tego okresu nasiliła się przymusowa germanizacja, polski język był zwalczany i prześladowany. Wiara, obyczaje, język przodków były zagrożone. W czasie I wojny ludność śląska oddała wielką ofiarę tysięcy zabitych w bezsensownej wojnie obcych mocarstw - kreślił tło historyczne Michał Beck z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Pszczyna.
W widowisku przedstawiono trzy powstania śląskie, plebiscyt oraz akt objęcia ziemi pszczyńskiej przez władze Polski. Generała Szeptyckiego witali starosta Franciszek Lerch (w tej roli wicestarosta pszczyński, Damian Cieszewski) oraz burmistrz Jan Figna (burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol), którzy oddali władzę nad ziemią pszczyńską wojsku polskiemu.
Organizatorem uroczystości były: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miejski w Pszczynie oraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.