r e k l a m a

Chorwacja: turyści z Polski mogą wjeżdżać bez testów, świadectw szczepień i kwarantanny


Polscy turyści mogą wjeżdżać do Chorwacji bez testów i kwarantanny - poinformował w piątek chorwacki ośrodek informacji turystycznej.

2021-06-19 09:01:18 PAP 168


Chorwacja
 Chorwacja

Ze względu na to, że cały obszar Polski znajduje się na zielonej liście ECDC, polscy turyści mogą wjeżdżać do Chorwacji na warunkach obowiązujących przed pandemią, czyli bez testów i kwarantanny - poinformował w piątek chorwacki ośrodek informacji turystycznej.

W zamieszczonym na Facebooku komunikacie w języku polskim Chorwacka Wspólnota Turystyczna wyraźnie zaznacza, że wjazd bez dodatkowych obostrzeń jest możliwy tylko dla osób, które przybywają do Chorwacji bezpośrednio z krajów lub regionów, które są umieszczone na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Dodatkowo nie mogą one również wykazywać oznak choroby i mieć kontaktu z zakażonymi osobami.

Obecnie na mapie kolorem zielonym oznaczone są wszystkie polskie województwa, ale też wszystkie regiony Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, a także część Chorwacji. Całe terytorium Słowenii oznaczone jest kolorem pomarańczowym.

Jeżeli osoby jadące do Chorwacji z krajów z zielonej listy po drodze będą musiały przejechać przez kraj/region, który nie jest na niej umieszczony, na granicy będzie trzeba udowodnić, że przejeżdżało się przez nie tylko tranzytem - czytamy na stronie chorwackiego ministerstwa spraw wewnętrznych. W komunikacie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej doprecyzowano, że za potwierdzenie tranzytu i niezatrzymywania się na terenie nieujętym na zielonej liście może posłużyć np. "dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony".

Osoby przybywające do Chorwacji z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale z terenów, które nie są wpisane na zieloną listę ECDC, muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego nie starszego niż sprzed 48 godz. lub PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przybyciem. Zamiast badania można okazać świadectwo szczepień przeciw Covid-19 lub test potwierdzający przebycie infekcji. Bez żadnych zaświadczeń i testów granicę mogą przekroczyć dzieci do 12 lat towarzyszące rodzicom spełniającym warunki wjazdu. Chorwacja, podobnie jak Polska, używa już systemu Unijnego Certyfikatu Covid, który ułatwia przedstawianie zaświadczeń.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, na granicy należy więc okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Przy wjeździe trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny; można to zrobić wcześniej online, co ułatwi procedurę graniczną.

Aktualizowana co czwartek mapa ECDC stanowi pomoc w skoordynowanym podejściu do podróży po Europie w czasach pandemii. Na zielono oznaczane są regiony państw (w Polsce są to województwa), w których 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest mniejszy niż 50, a odsetek pozytywnych testów na obecność koronawirusa mniejszy niż 4 proc. albo w których wskaźnik nowych infekcji wynosi mniej niż 75, a odsetek pozytywnych testów - mniej niż 1 proc.

W przypadku zmian na liście ECDC i ewentualnym zaznaczeniu któregoś z polskich województw kolorem innym niż zielony, by wjechać do Chorwacji bez testu i kwarantanny, na granicy będzie trzeba przedstawić dokument w języku angielskim potwierdzający zameldowanie w województwie objętym zieloną strefą - zaznaczono w komunikacie. (PAP)

  Szkolna pracownia terminalowa - czy warto?

  Szkolna pracownia terminalowa - czy warto?

   18 Cze - 09:10 | Aktualności

  Pracownia informatyczna w szkole powinna być nowoczesna, a jednocześnie dostosowana do aktualnie obowiązujących standard...

  Przed nami upalne dni

  Przed nami upalne dni

   18 Cze - 08:20 | Aktualności

  Uważajcie na upały. Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie

  Kolejne przejście dla pieszych oświetlone

  Kolejne przejście dla pieszych oświetlone

   16 Cze - 08:36 | Aktualności

  Przejście dla pieszych przy ul. Żubrów zostało oświetlone

  Niebezpieczne zdarzenia w Powiecie Pszczyńskim

  Niebezpieczne zdarzenia w Powiecie Pszczyńskim

   14 Cze - 13:56 | Aktualności

  Powiatowy Zarząd Dróg zabezpieczył wyrwę w drodze i przystąpi do usunięcia pnia, korzenia i naprawy uszkodzonej jezdni

  Pszczyna. Powrócił Jarmark Staroci

  Pszczyna. Powrócił Jarmark Staroci

   14 Cze - 10:24 | Aktualności

  W niedzielę, 13 czerwca na rynku w Pszczynie odbył się jarmark staroci

  Powiat Pszczyński. Synoptycy zapowiadają burze z gradem

  Powiat Pszczyński. Synoptycy zapowiadają burze z gradem

   12 Cze - 08:51 | Aktualności

  Powiat Pszczyński. Synoptycy zapowiadają burze z gradem

  Ruszyły zapisy do Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego o Puchar Burmistrza

  Ruszyły zapisy do Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego o Puchar Burmistrza

   10 Cze - 09:34 | Aktualności

  Przed nami X edycja najstarszego biegu pszczyńskiego.

  Sklepowy rabuś w rękach policji

  Sklepowy rabuś w rękach policji

   09 Cze - 15:14 | Aktualności

  Policjanci szybko ustalili, że alkohol, który jeden z mężczyzn miał przy sobie pochodzi z kradzieży.

  Na co wymienić stary kocioł na paliwo stałe?

  Na co wymienić stary kocioł na paliwo stałe?

   09 Cze - 14:53 | Aktualności

  Świat rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Dotyczy to wszystkich obszarów naszego życia. Zjawisko to, dobrze jest...

  Pszczyna. Grobowce rodziny Hochbergów odrestaurowane

  Pszczyna. Grobowce rodziny Hochbergów odrestaurowane

   09 Cze - 11:19 | Aktualności

  Grobowce rodziny Hochbergów zlokalizowane w zespole pałacowo-parkowym na tzw. Kukułczym Wzgórzu zostały odrestaurowane. ...

  Policyjny dron w Powiecie Pszczyńskim.

  Policyjny dron w Powiecie Pszczyńskim.

   09 Cze - 09:21 | Aktualności

  W ten sposób zarejestrowano 19 kierujących niestosujących się do sygnalizacji świetlnej (przejazd na czerwonym świetle).