Narodowe Święto Niepodległości: Budujmy wspólnotę
11 listopada na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie złożono hołd przodkom, którzy wywalczyli dla nas najcenniejszy dar - wolność.
2021-11-12 11:19:07 Starostwo Powiatowe w Pszczynie 4674
Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto mszą w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie zgromadzeni przemaszerowali w takt muzyki granej przez orkiestrę górniczą pod batutą Macieja Czyża na Plac Zwycięstwa i Wolności. Tam odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
W swoim przemówieniu Barbara Bandoła starosta pszczyńska podkreślała, że trudna historia związana z zaborami, wojnami, zrywami niepodległościowymi w powstaniach musi kierować nasze myśli i działania do budowania wspólnoty. - Jak mówił pierwszy wolnościowy premier Tadeusz Mazowiecki: "Możemy się różnić, możemy się spierać, ale nie możemy się nienawidzić". Nie możemy się nienawidzić w rodzinie, w gronie znajomych, w miejscowości, w której mieszkamy. Nie możemy się nienawidzić jako mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, Ślązacy, Polacy i Europejczycy. Warto wybrać szacunek do drugiego człowieka. To dzisiaj ważny wymiar naszego patriotyzmu - zaznaczyła starosta.
Zwróciła się także z prośbą o wspólne ciągłe budowanie i umacnianie naszej wspólnoty, zwłaszcza w trudnych chwilach. - Trudne chwile są dla nas sprawdzianem, czy jesteśmy w stanie wspierać się, wyciągać wnioski, budować - nie niszczyć. Dzisiaj stoimy tutaj wolni, lecz wolność nie została nam dana, ona została wywalczona przez naszych przodków. Składamy im hołd za ten najcenniejszy dar - zaznaczyła.
Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza Pszczyny podkreśliła, że nie bez przyczyny uroczystości odbywają się na Placu Zwycięstwa i Wolności. - Wzniesiony tu pomnik przypomina o poległych powstańcach śląskich oraz o Polakach walczących na wielu frontach II wojny światowej. Napis na pomniku głosi: "W hołdzie tym, którzy nie szczędzili życia w obronie Ojczyzny. Społeczeństwo miasta Pszczyny". Przeżywając Narodowe Święto Niepodległości oddajemy hołd osobom, które walczyły za Polskę, a jednocześnie wspominamy te wybitne postacie i spełniamy ich wolę, dbając o naszą dużą oraz małą, lokalną Ojczyznę - mówiła zastępca burmistrza.
11 listopada to dzień św. Marcina, patrona Kurkowych Bractw Strzeleckich. Z tej okazji samorządowcy dziękowali Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Pszczynie za uświetnianie uroczystości patriotycznych oraz edukację młodzieży.
Anna Haupka wokalistka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej wykonała utwór "Biały Krzyż". Odśpiewany został także utwór patriotyczny „Rota”.
W obchodach wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe pszczyńskich instytucji, organizacji, inspekcji i straży, samorządowcy, harcerze, bracia kurkowi, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy pszczyńskich szkół oraz mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności.