Ciekawe miejsca do zwiedzenia podczas delegacji w Pszczynie
Organizacja konferencji wyjazdowych czy spotkań firmowych wymaga sporego wyczucia w zakresie doboru miejsca, szczególnie wtedy, gdy całe zdarzenie trwa dłużej niż jeden dzień. Program wydarzenia trzeba ułożyć tak, by uczestnicy wykorzystali do maksimum wartość merytoryczną zdarzenia, ale by mieli też czas dla siebie. Czas, który organizator wydarzenia również powinien zagospodarować, a przynajmniej stworzyć wielowątkową ofertę.
2022-01-12 12:25:10 Artykuł Partnera 2788
Delegacja w Pszczynie, co warto obejrzeć?
Pszczyna nie bez powodu nazywana jest perłą Górnego Śląska, wszak leży w regionie o pięknej, królewskiej i książęcej historii. W prostym skojarzeniu Śląsk przywołuje przede wszystkim widok kopalni węgla i hałdy wydobytego surowca. Tymczasem Śląsk pełen jest urokliwych miast i miasteczek, z górującymi nad nimi zamkami i dworami, przepięknymi kościołami i założeniami parkowymi.
Jednym z takich niezwykłych miast Śląska jest słynna Pszczyna, co roku odwiedzana przez licznych turystów. Pszczyna leży wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej nad rzeką Pszczynką, niedaleko kultowego Jeziora Goczałkowskiego. Posiada wspaniałą architekturę, a jej najważniejszym zabytkiem jest zamek należący do zbioru najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w naszym kraju. Do Pszczyny przyciąga też wspaniała przyroda, z której korzystają zmotoryzowani i piesi turyści.
Najważniejszy zabytek Pszczyny – pałac i założenie parkowe
Zamek książęcy w Pszczynie powstał już w XV w., chociaż jego świetność datuje się od XIX stulecia, gdy stał się własnością rodziny Hochbergów, która odcisnęła trwałe piętno w całym regionie. Budowla to właściwie kompleks zabytkowych obiektów wpisanych w równie cenne założenie parkowe. Zwiedzający podziwia zatem ogrody, architekturę budowli oraz ich wyposażenie historyczne, z przełomu XIX i XXw, co stanowi rzadkość w polskich pałacach.
Do zamku bardzo łatwo dojechać samochodem, na które czekają płatne i bezpłatne parkingi. A planując konferencję delegacje online na inEwi czy spotkanie firmowe w Pszczynie, warto pamiętać, że zamek prowadzi również działalność komercyjną i można skorzystać z udostępnianej do tego celu przestrzeni.
A w wolnym czasie, długie spacery
Gdy uczestnicy spotkania zapragną odświeżyć umysł spacerem, warto wybrać się na przechadzkę po Pszczynie. Zgodnie z panującymi zasadami organizacji miast, miasteczek i osad, w Pszczynie wytyczono w sercu najstarszej jego części, jeszcze w XIII w. urokliwy rynek. Rynek stanowi klasyczny i czysty przykład ówczesnego założenia urbanistycznego. Pierwotną jego funkcję określa się na plac targowy, gdzie mieszkańcy Pszczyny i okolic zbywali i kupowali wszelkie niezbędne produkty. Współczesny rynek przypomina kształtem prostokąt, do którego pierwotnie wjeżdżało się poprzez bramę miejską.
Tę część miasta w połowie XVIII wieku strawił doszczętnie pożar, po którym miasto odbudowało się już jako murowane. Nad rynkiem góruje dziś neobarokowy kościół ewangelicki oraz ratusz, będący siedzibą władz miejskich.
W trakcie spaceru na świeżym powietrzu warto zajrzeć też do skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, w którym zgromadzono mnóstwo obiektów drewnianej architektury ziemi pszczyńskiej oraz zabytki dawnej, wiejskiej zabudowy. Można tam obejrzeć kuźnię z Goczałkowic, wozownię z Miedźnej, spichlerz dworski z Czechowic, młyn wodny z Bojszów czy wyposażoną chałupę z Grzawy. Każdy z obiektów został wyposażony w przedmioty obowiązujące w XVIII i XIX w.