r e k l a m a

Wyzywał, szarpał za mundur i groził policjantowi


Mężczyźni rozbijali na chodniku butelki po piwie i nieprzerwanie wykrzykiwali wulgaryzmy. To zaniepokoiło przechodzące tamtędy osoby, które o zdarzeniu powiadomiły dyżurnego miejscowej jednostki policji. Agresja 24 i 27 – latka jednak znacznie się wzmogła na widok wezwanego na miejsce patrolu

2019-12-09 13:39:37 KPP Pszczyna 433


fot. KPP Pszczyna
 fot. KPP Pszczyna


Nie zawsze widok mundurowych jest mile widziany. Zdarza się często, że policjanci muszą zmierzyć się z nieprzyjemnymi dla nich sytuacjami. Agresja, wulgaryzmy i groźby to najczęstsze metody stosowane wobec nich przez pijanych sprawców. Należy jednak pamiętać, że przepisy kodeksu karnego chronią funkcjonariuszy podczas ich codziennej służby i takie incydenty, jak naruszenie ich nietykalności lub znieważenie, każdorazowo rodzą konsekwencje prawne.

 
Przekonali się o tym ostatnio dwaj młodzi mieszkańcy Pszczyny, którzy niedzielne popołudnie postanowili spędzić na rynku. Początkowo, swoje frustracje starali się rozładować w gronie kolegów, a następnie na policjantach. Z relacji świadków wynikało, że młodszy z nich zaczął szarpać się bratem. Awanturę, a głównie wymianę uderzeń, zakończyli ich koledzy. NIestety, pomimo tego, część grupy nadal zachowywała się bardzo głośno i agresywnie. Mężczyźni rozbijali na chodniku butelki po piwie i nieprzerwanie wykrzykiwali wulgaryzmy. To zaniepokoiło przechodzące tamtędy osoby, które o zdarzeniu powiadomiły dyżurnego miejscowej jednostki policji. Agresja 24 i 27 – latka jednak znacznie się wzmogła na widok wezwanego na miejsce patrolu. Swoją niechęć do mundurowych mężczyźni zaznaczyli krzykiem, wymachiwaniem rąk i zaciśniętymi pięściami. W trakcie legitymowania nie reagowali na wezwania mundurowych i zwracali się do nich w sposób wulgarny. Dodatkowo, jeden z n ich zaczął odpychać, grozić pozbawieniem życia i szarpać za mundur policjanta. Obydwaj panowie byli nietrzeźwi. Wyniki badań wskazały w przypadku starszego ponad 2 promile alkoholu w organizmie, a u młodszego ponad promil.

Warto więc przypomnieć, że ...

Zgodnie z art 222 § 1 kodeksu karnego każdy, kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.