r e k l a m a

Wypalenie zawodowe – objawy, przyczyny i sposób leczenia


Wypalenie zawodowe jest problemem, który dotyka coraz więcej osób. Staje się kolejną chorobą cywilizacyjną, która – podobnie jak depresja czy zaburzenia lękowe – zbiera coraz większe żniwo. Wiele osób nie wie, jak sobie radzić z symptomami wypalenia zawodowego, które może przynieść fatalne skutki, jeżeli pozostaje nieleczone. Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego? Jak można mu przeciwdziałać?

Wypalenie zawodowe
 Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – co to jest?

Wypalenie zawodowe definiowane jest jako zanik motywacji i chęci do działania. Szczególnie, jeśli działania, które podejmowane są w celu osiągnięcia danego celu lub pragnienia nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wypalenie zawodowe jest reakcją organizmu na długotrwały lub chroniczny stres w pracy i charakteryzuje się trzema wymiarami: przemęczeniem, cynizmem wobec działań innych, a także poczuciem, że własne zdolności i możliwości zawodowe są bardzo niskie i nie do podniesienia.

Dlaczego pojawia się wypalenie zawodowe – przyczyny

Nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny wypalenia zawodowego. Na jego wystąpienie mogą mieć wpływ zarówno czynniki interpersonalne i organizacyjne związane z miejscem pracy, jak i czynniki indywidualne, takie jak niska samoocena, niski poziom odporności na stres, nadwrażliwość, perfekcjonizm czy nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Załącznik:
7punmczf4jk8fbh.jpg

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe – objawy

Istnieje dużo oznak wskazujących na wystąpienie wypalenia zawodowego. Jest to m.in. brak satysfakcji z wykonywanej pracy. Od dłuższego czasu wykonując te same obowiązki, które nie sprawiają one żadnej przyjemności mamy poczucie, że zawodowo stoimy w miejscu. Innym czynnikiem objawiającym to zaburzenie jest przepracowanie i ciągłe poczucie zmęczenia. Unikanie kontaktu z przełożonymi i współpracownikami też jest objawem wypalenia zawodowego. Osoby wypalone zawodowo zaczynają odcinać się od innych pracowników i nie angażują się w życie firmy. Do listy objawów należy dodać jeszcze: niskie poczucie własnej wartości, problemy ze snem, wahania nastrojów i negatywne emocje, cynizm i poczucie bezsensu. W efekcie wypalenie zawodowe znacząco obniża wydajność, sprawia że opuszczasz kolejne dni w pracy, a z czasem całkowicie z niej rezygnujesz.

Jak zapobiec lub leczyć wypalenie zawodowe?

Aby uniknąć wypalenia zawodowego trzeba pamiętać o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym – regularnie poświęcać czas na rozrywkę, spotkania towarzyskie, hobby. Ważne, by prowadzić w miarę zdrowy tryb życia, czyli dobrze się wysypiać, odpowiednio odżywiać i nie zapominać o codziennej aktywności fizycznej. W pracy należy stawiać sobie realistyczne, możliwe do osiągnięcia cele. Istotnym czynnikiem jest walka z rutyną i dbanie o rozwój zawodowy.

Po zauważeniu pierwszych objawów najlepiej udać się do psychologa, psychoterapeuty albo lekarza psychiatry, którzy przy pomocy odpowiednich narzędzi, takich jak wnikliwa rozmowa i test będą w stanie właściwie zdiagnozować pacjenta. Leczenie wypalenia zawodowego może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy i najczęściej opiera się na dwóch formach działania: profesjonalnej psychoterapii oraz odpowiednio dobranym leczeniu farmakologicznym.