r e k l a m a

Wielka Brytania półtora roku po Brexicie - podsumowanie


Czy nadal warto założyć firmę w UK? Sprawdzamy, co się zmieniło dla przedsiębiorców po Brexicie To już ponad półtora roku od realnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Okres przejściowy po opuszczeniu wspólnoty minął 1 stycznia 2021 r. Dla wielu przedsiębiorców to był wstrząs. Tym bardziej, że nie skończyło się na rozwodzie z UE. Sytuację utrudnił wybuch pandemii Covid-19 i następujący po nim kryzys ekonomiczny. Dodajmy do tego wzrost inflacji, słone rachunki za energię elektryczną oraz eskalację wojny na Ukrainie i mamy pełny obraz.

Wielka Brytania
 Wielka Brytania

Kolejki na granicy, braki w zaopatrzeniu w sklepach, nowe procedury handlowe i wejście w życie umowy o współpracy i handlu między Unią a Wielką Brytanią (TCA) - te i inne wydarzenia pokazały, że Brexit był nie tylko historyczny, ale i niezwykle trudnym momentem w dziejach Europy.

To wszystko wydarzyło się w kraju, który uchodził za niezwykle atrakcyjny dla biznesu. Polacy (i nie tylko oni) chętnie zakładali przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii ciesząc się z przejrzystych przepisów, wysokiej kwoty wolnej od podatku oraz braku przymusowego ZUS.

Czy po ponad roku od realnego Brexitu nadal warto zakładać firmy w UK, np. w najpopularniejszej formule spółki Limited (LTD)?

Brexit - konsekwencje dla firm

Spójrzmy na fakty. Zasady zakładania firm pozostały bez zmian. Formalności są nadal prostsze niż w Polsce (np. w porównaniu do założenia i rejestracji spółki z o.o.). Wielu przedsiębiorców może też skorzystać na systemie fiskalnym obowiązującym w UK.

Spółka Limited jest dobrym przykładem:

  • skorzystasz z wysokiej kwoty wolnej od podatku - w UK przedsiębiorcy płacą podatek dopiero po przekroczeniu 12 570 funtów rocznie (ok. 68 900 zł),
  • nie musisz płacić ZUS - składka jest obowiązkowa po tym, jak Twój dochód przekroczy 8 844 funty rocznie (ok. 48 500 zł),
  • możesz prowadzić spółkę LTD nie mieszkając na stałe w Wielkiej Brytanii, potrzebujesz dla niej brytyjskiego adresu siedziby (warunek: nie masz zakładu produkcyjnego/biura w Polsce oraz nie zatrudniasz pracowników na umowę o pracę/umowę zlecenie, o dzieło jest dopuszczalne),
  • zyskujesz prestiż - brytyjskie przedsiębiorstwa nadal uważane są za solidne firmy.

Spółkę LTD zarejestrujemy online w ciągu 24 godzin. Potrzebny jest tylko komplet dokumentów. Nie pominiesz żadnego z nich i dopełnisz wszystkich formalności powierzając rejestrację ekspertom np. z Kancelarii Tax Angels.

Skutki Brexitu

Co się zmieniło po Brexicie? Oto niektóre nowości.

Lecąc w interesach do UK trzeba mieć ze sobą paszport. Wiza do Anglii - biznesowa - potrzebna jest dla osób, które podróżują do UK w celach związanych z działalnością firmy na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Wizy nie potrzeba podczas pobytów turystycznych i służbowych trwających mniej niż 6 miesięcy.

Trzeba pamiętać, że uzyskania National Insurance Number wymaga pozwolenia na pracę w UK (wizy pracowniczej dla zatrudnionych w spółce LTD).

Kwestie podatkowe. Przepisy unijne przestały obowiązywać, kluczową regulacją jest m.in. Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Polscy przedsiębiorcy muszą również przestrzegać nowych stawek celnych oraz rozliczeń związanych z podatkiem VAT. Wszelkie potrzebne informacje dotyczących rozliczeń z fiskusem przekażą doświadczeni doradcy finansowi.