r e k l a m a

TRWA OGÓLNOPOLSKA AKCJA DROGÓWKI PN. NURD

fot. Policja Pszczyna
 fot. Policja Pszczyna

Piesi i rowerzyści to najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego i to oni często stają się ofiarami tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. W piątek 17 stycznia br. na terenie całego kraju policjanci drogówki prowadzą wzmożone działania pod nazwą NURD. W ramach działań stróże prawa zwracają uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy sami piesi nie łamią przepisów.

 
W ramach działań, stróże prawa pszczyńskiej drogówki kontrolują od rana głównie prędkość z jaką kierujący pojazdami poruszają się w okolicach przejść dla pieszych. Szczególnie w tych miejscach, gdzie ruch jest wyjątkowo duży.

Poważnym przewinieniem kierowców na które także uwagę zwracają mundurowi jest parkowanie samochodów na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. Postój pojazdów w tych miejscach jest bardzo niebezpieczny z uwagi na ograniczoną widoczność jaką ma pieszy, który chce przejść na drugą stronę jezdni, a także dla zbliżających się do przejścia kierowców. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Apelujemy również w tym dniu do NIECHRONIONYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO o rozsądek i rozwagę na drodze. 

Przypominamy o używaniu elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo - nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.