r e k l a m a

Sycylia - Top atrakcje na wakacje 2020

2020-08-05 15:51:20 Artykuł Partnera 327


taormina isola
 taormina isola

Sycylia – włoska wyspa kojarząca się głównie z mafią. Niesłusznie, bo to miejsce atrakcyjne o każdej porze roku, przyciągające zarówno wielbicieli plaż, jak i zwiedzania. Szczególnie ci ostatni nie będą się nudzić, bo Sycylia to nie tylko śródziemnomorski klimat i kuchnia, ale też bogata historia zamknięta w historycznych budowlach.

Sycylia – Syrakuzy

Miasto, którego historia sięga Starożytności, bo to właśnie tu urodził się, żył i zmarł Archimedes. Gościł tutaj Platon, a także znani z Nowego Testamentu ewangelista Łukasz i apostoł Paweł. Mamy tu dwie pozornie podobne, w rzeczywistości zupełnie różne budowle: teatr grecki i amfiteatr rzymski. Obydwie znajdują się w Parku Archeologicznym, który oferuje też inne, warte zobaczenia, atrakcje.

Stare Miasto w Syrakuzach znajduje się na wyspie o wdzięcznej nazwie Ortiga. To serce miasta i kolejne zabytki, które warto zobaczyć. Wśród nich króluje Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Sycylia – Taormina

Nieduża, ale bardzo popularna na Sycylii miejscowość. Największą atrakcją jest teatr antyczny, który – chociaż nieco nadgryziony zębem czasu – funkcjonuje do dziś. Co roku odbywa się w nim Festiwal Muzyki Filmowej. Biorąc pod uwagę fenomenalną akustykę miejsca, niewątpliwie jest to słuszny wybór.

Będąc w Taorminie, warto wejść na taras widokowy, skąd rozciąga się malowniczy widok na wybrzeże i leżące nieopodal Wyspy Liparyjskie.

Sycylia – Palermo

Stolica Sycylii i piąte co do wielkości miasto we Włoszech. Palermo może nie zachwyca mnogością zabytków, ale ma kilka, wobec których nie można pozostać obojętnym. Na pewno trzeba zobaczyć Katedrę, Teatro Massimo, Katakumby w konwencie Kapucynów, Pałac Normanów. Warto też przejść się ulicami, chłonąć ich klimat i charakter. To właśnie na ulicach dzieje się prawdziwe życie miasta, które, chociaż momentami może razić brakiem estetyki, na pewno ma swój niepowtarzalny urok. W Palermo bardzo mocno rozwija się sztuka ulicy.

Palermo
 Palermo

Sycylia – wulkany Etna i Stromboli

Właściwie Etna nie leży na samej Sycylii tylko na Wyspach Liparyjskich, należących administracyjnie do Sycylii, ale niewątpliwie jest to jedna z największych (a fizycznie nawet największa) atrakcja tego regionu. Przede wszystkim jest to najwyższy czynny wulkan w Europie i już samo to czyni go wyjątkowym. Smaczku dodaje nieustannie wydobywający się ze szczytu Etny dym. Sam widok majestatycznie pięknej, dymiącej góry robi niezapomniane wrażenie. Etnę można zwiedzać z przewodnikiem lub bez. Wulkan ma kilka nieczynnych już kraterów, do których można bezpiecznie zajrzeć. Zwiedzając Włochy z ITAKĄ, warto sobie zarezerwować dzień na zwiedzenie wulkanu.

Stromboli to taki mniejszy brat Etny – podobnie jak ona leży na Wyspach Liparyjskich, ale jest niemal trzykrotnie niższy. Zwiedzanie wulkanu najlepiej zaplanować z przewodnikiem, ponieważ Stromboli ciągle jest aktywny. Można nawet zajrzeć do krateru i zobaczyć pulsującą, gorącą lawę – oczywiście o ile jest dostatecznie ciemno.

Etna
 Etna

Sycylia – wąwóz Alcantara

To najlepszy dowód na to, że na Sycylii piękno jest czymś naturalnym. Nie tylko to stworzone ręką ludzką (wyspa ma naprawdę dużo zabytkowych miast i obiektów wartych zobaczenia), ale też stworzonych przez naturę. Należy do nich bardzo malowniczy wąwóz Alcantara, który powstał po wybuchu Etny – przepływająca przez gorący bazalt rzeka utworzyła prawdziwy cud natury. Zwiedzanie wąwozu jest co prawda płatne, ale cena nie jest wysoka, a w pakiecie dostajemy możliwość zwiedzenia parku botaniczno-geologicznego.

Oferty zorganizowanych wylotów na Sycylię można sprawdzić na stronie www.itaka.pl