r e k l a m a

Światowy Dzień Zespołu Downa

2023-03-21 12:21:48 Powiat Pszczyna 642


fot. Powiat pszczynski
 fot. Powiat pszczynski

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem stały się kolorowe skarpetki zakładane „nie do pary” jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21.


Data dla obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek, obowiązkowo nie do pary. To symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, różnorodności i odmienności, z jakimi borykają się osoby z zespołem Downa.

Starosta Barbara Bandoła ze współpracownikami - członkami Zarządu, kolejny raz przyłączyła się do akcji. Tego dnia kolorowe skarpety nie do pary założyli też pracownicy starostwa. - Powiat Pszczyński solidaryzuje się z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Rozmawiajmy na temat różnorodności i akceptacji dla odmienności, bądźmy wrażliwi i solidarni nie tylko dziś, ale każdego dnia - mówi starosta pszczyńska.