Plan "odmrożenia" sportu. Ministerstwo prezentuje poszczególne etapy
Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym
2020-04-25 16:59:23 Ministerstwo Sportu 1918
25 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.
- 4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na codzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Infrastruktura o charakterze otwartym – „odmrażanie” sportu powszechnego
Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.
- Sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu – powiedziała Minister Sportu.
Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.
W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:
- zachowanie dystansu społecznego,
- obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
- ograniczona liczba osób,
- weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
- dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.
Kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości w zakresie sportu powszechnego
Opracowano także kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości. Będą one wdrażane w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wstępnie przedstawia się on następująco:
ETAP III – ZAJĘCIA SPORTOWE W SALACH I HALACH SZKOLNYCH
- Maksymalnie sześcioosobowe grupy,
- weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
- dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.
ETAP IV – INFRASTRUKTURA O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM
- Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej (PKD. 96.04.Z)
- Działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna (PKD 93.0) polegająca na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów w tym klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness, klubów tenisa stołowego, sqasha, badmintona, sportów walki, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych
- Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności
Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:
- zachowanie dystansu społecznego,
- zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu),
- ograniczona ilość osób,
- weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt,
- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
- dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.).
Powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy
Kluby piłkarskie PKO BP Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Powrót do treningów i rozgrywek będzie możliwy, wyłącznie przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego i przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.
Żużlowa PGE Ekstraliga
Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. W tym czasie ich stan zdrowia będzie na bieżąco monitorowany. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego zgodnie z zasadą: ośmioosobowa drużyna i ośmiu mechaników na jednym obiekcie żużlowym. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.
Jednocześnie, w trakcie meczów rozgrywanych w ramach PGE Ekstraligi, będą przestrzegane wszystkie zasady bezpieczeństwa. Członkowie teamów, osoby funkcyjne, sędzia oraz osoby z ekipy produkcyjnej TV będą przebywać w wyznaczonych strefach w rękawiczkach ochronnych oraz w maseczkach. Zawodnicy będą dojeżdżać na rozgrywki transportem własnym. Zostaną wyznaczone także osoby stałe (bez rotacji) w każdym klubie, które będą uczestniczyć w treningach i zawodach.
COS-OPO Spała i Wałcz otwarte dla zawodników
Uruchamiamy Ośrodki Przygotowań Olimpijskich w Spale i w Wałczu. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji. 9 maja rozpoczną się pierwsze treningi.
Zasady przebywania i trenowania w ośrodkach odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich środków ostrożności:
- zasada: pokój-trening-pokój,
- grupy treningowe nie będą mogły liczyć więcej niż pięć osób,
- w przypadku gier zespołowych (np. siatkówka) limit osób będzie wynosił sześć osób na daną grupę treningową,
- zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy poszczególnymi grupami.
Obowiązywać będzie m.in. zakaz opuszczania terenu ośrodka, kontaktu pomiędzy grupami i sztabami szkoleniowymi czy odwiedzin osób z zewnątrz. Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej będzie odpowiedzialny m.in. za: prowadzenie kart medycznych zawodników, sprawowanie nadzoru medycznego nad procesem szkolenia w wyznaczonych COS-OPO, bieżący kontakt z lekarzami przebywającymi z zawodnikami w ośrodkach.
W COS-OPO obowiązywać będą następujące zasady:
- miejsca wydawania posiłków odgrodzone szybami z plexi,
- ograniczona jednoczesna liczba osób na stołówce,
- zabezpieczenie odzieży ochronnej oraz płynu do dezynfekcji dla wszystkich pracowników,
- brak sprzątania przez personel pokoi,
- dezynfekcja miejsc treningowych przed i po każdym treningu,
- brak kontaktu pracowników ośrodka z osobami przybywającymi na zgrupowaniu,
- poczta i paczki dostarczane do adresata po 24 godzinnej kwarantannie,
- płyn do dezynfekcji ogólnodostępny oraz w każdym pokoju i miejscu treningowym,
- 3x dziennie dezynfekcja i sprzątanie korytarzy, przejść i miejsc ogólnodostępnych.
W późniejszym terminie planuje się także uruchomienie trzech kolejnych COS-OPO Szczyrk, Zakopane, Cetniewo oraz innych obiektów sportowych o strategicznym znaczeniu dla sportu wyczynowego.