r e k l a m a

Spełnienie zawodowe na wyciągnięcie ręki. Jaka w tym rola kursów zawodowych?


Współczesna gospodarka oparta na nieustannym przepływie towarów i usług opiera się na specjalistach. Fachowcy zatrudnieni w określonych sektorach gospodarki są cenieni zarówno w Polsce, jak i za granicą. Specjalistą może być każdy, ponieważ stosowne uprawnienia są kwestią chęci i osobistego zaangażowania. W jaki sposób kursy zawodowe wpływają na większą satysfakcję? Jakie kursy w szczególności pomagają się odnaleźć na rynku pracy i jak uzyskać stosowny certyfikat?

2022-01-22 10:48:43 Artykuł Partnera 312


 

fot
 fot

Rola kursów zawodowych na rynku pracy

 

Dynamiczna gospodarka wymusza na ludziach proces nieustannego dokształcania się. Dotyczy to niemal każdego sektora gospodarczego. Pracownicy, tak ci szeregowi, jak i zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych, muszą nieustannie przyswajać nową wiedzę, aby być bardziej wydajnymi i oferować konkurencyjne produkty. Naprzeciw wychodzą im kursy oferowane przez rozmaite szkoły kształcenia zawodowego i firmy szkoleniowe. Decyzja o podjęciu kursu jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Pracownik zyskuje odpowiednią wiedzę i umiejętności wpływające na jakość wykonywanej pracy. Taki ktoś jest mile widziany na globalnym rynku pracy, a co za tym idzie lepiej opłacany. Wśród kursów zawodowych podwyższających atrakcyjność pracownika prym wiedzie kurs na wózki widłowe. Logista jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Opiera się na wykorzystaniu maszyn usprawniających proces załadunku i rozładunku towarów. Zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych jest ogromne, a i profity z uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego namacalne. Wydajny pracownik, który chce się doskonalić, ma też większą szansę na awans zawodowy. 

 

Najbardziej rozchwytywane kursy zawodowe

 

Powyższy akapit traktował o roli kształcenia zawodowego za pośrednictwem rozmaitych firm szkoleniowych i szkół kształcenia zawodowego. Wspomniany został popyt na operatorów wózków widłowych. Warto wspomnieć, że za tym kursem pojawiają się dwa inne, o których warto wtrącić słówkiem. W wielu polskich miastach pojawiają się nowe plany na inwestycję. Jak grzyby po deszczu wyrastają drapacze chmur w Warszawie czy budynki mieszkalne projektowane przez renomowane firmy budowlane. To wymusza popyt na wykwalifikowanych pracowników, którzy odnajdą się na placu budowy. Idą za tym lepsze pieniądze i satysfakcja zawodowa. Kurs na koparkę może przydać się każdemu, kto poważnie myśli o rozwoju w budowlance. Kurs ten przydaje się również w chwili, gdy samemu myśli się o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i działaniu w charakterze podwykonawcy na placu budowy. 

Szeroko rozumiana energetyka jest niesłusznie pomijana w kontekście rozwoju zawodowego, ale jest niezwykle ważna. Jej rola w gospodarce jest niepodważalna. Już parę lat temu głośno zaczęło się mówić o OZE i kursach z tego zakresu. Osoby, które pragną zdobyć stosowne uprawnienia z zakresu pracy z prądem o określonym natężeniu, powinny przemyśleć kursy SEP. Nie są one jednorodne, a kształt zdobytej wiedzy i umiejętności zależy od profilu. Tak czy owak, dobry elektryk jest w cenie i odnajdzie się z łatwością na rynku pracy. Podobnie jak pracownik budowlany ze stosownymi uprawnieniami, może pozwolić sobie na jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Jak się rozwijać?

 

To akurat nie jest trudne w kontekście kursów zawodowych. Wystarczy wyszukać odpowiednią szkołę kształcenia zawodowego lub też firmę szkoleniową, wybrać określony kurs i wpłacić należną sumę pieniędzy. Warto, ponieważ wpływa to korzystnie na ścieżkę kariery zawodowej, gwarantuje większe zarobki i otwiera wiele furtek na rynku pracy. Wpływa to również na możliwości awansu w ramach danych organizacji. Czym kierować się przy doborze kursu zawodowego i jak cały proces wygląda w praktyce?

 

  • Research. To podstawa. Warto wyszukać odpowiedniej instytucji, która oferuje pakiet szkoleń zawodowych. W przypadku wózków widłowych i innych pojazdów mechanicznych jest to dużo prostsze. W końcu zajmuje się tym UDT. Podobnie sytuacja wygląda z kursami SEP. W przypadku szkoleń zawodowych w innych branżach ważna jest opinia dotycząca jakości kształcenia danych firm szkoleniowych.
  • Przebieg kursu. Kursy zawodowe nie są czasochłonne. Składają się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Kursy na pojazdy mechaniczne, oferowane przez UDT trwają około tygodnia, wliczając w to stosowny egzamin końcowy. Jeszcze krócej trwa to w przypadku kursów organizowanych dla przyszłych sepowców. 
  • Certyfikat i uprawnienia. Po zakończeniu kursu zawodowego uczestnik otrzymuje stosowny certyfikat lub uprawnienia, które umożliwiają mu podjęcie pracy na określonym stanowisku. Otwiera to mnóstwo dotąd zamkniętych drzwi i wpływa na zarobki.