r e k l a m a

Pszczyńscy policjanci apelują. Bezpieczne ferie


Pszczyńscy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność

2020-01-20 09:03:08 KPP Pszczyna 1416


 

fot. Policja
 fot. Policja

W trakcie kontroli przypominali o stosowaniu się do ograniczeń prędkości, uwzględnianiu warunków panujących na drodze, korzystaniu z pasów bezpieczeństwa, przewożeniu dziecka w foteliku bezpieczeństwa oraz o stosowaniu się do przepisów dotyczących jazdy na suwak i korytarza życia. To tylko część apelu o rozwagę i ostrożność pszczyńskich policjantów kierowanych do kierowców. Tego typu profilaktyka prowadzona jest w ramach działań „Bezpieczne Ferie”, które potrwają do 23 lutego 2020 roku.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich wyjeżdżających na wakacje, jak i tych, którzy pozostaną w domach, Policja rozpoczęła ogólnopolskie działania pod nazwą „Bezpieczne Ferie”. Akcja nadzorowana jest przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym dotyczących jazdy na suwak i korytarza życia, stan techniczny pojazdu i psychofizyczny kierowcy, a także zagrożeń związanych z korzystania z telefonu w trakcie jazdy.

Policjanci przypominają pasażerom, że są uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Mundurowi uświadamiają też, że niewłaściwe zachowanie pasażera np. rozpraszanie uwagi kierowcy, prowokowanie do nieprzestrzegania przepisów może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Dlatego też, w trakcie kontroli drogowych, pszczyńscy policjanci przekazywali właścicielom samochodów ulotki obrazujące najczęstsze zagrożenia na drodze i sposoby ich unikania.

Bezpieczeństwo w trakcie ferii zimowych to nie tylko drogi, auta i piesi. To także dzieci i wypoczynek. Warto pamiętać o najważniejszych zasadach.

Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców:

1. Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.

2. Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.

3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!

4. Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.

5. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:

- wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,

- nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,

- było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.

7. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.

8. Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.