Pszczyna. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Od 1 stycznia 2023 r. Szpital Joannitas w Pszczynie rozpocznie udzielanie świadczeń osobom dorosłym i dzieciom w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
2023-01-02 17:44:21 Pszczyna 852
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenia te będą udzielane dorosłym i dzieciom w pomieszczeniach poradni specjalistycznych szpitala (na parterze budynku). Wchodzić należy wejściem głównym. Do rejestracji, a następnie do gabinetu i pokoju zabiegowego, prowadzi niebieskie oznaczenie (taśma).
Zasady korzystania z pomocy w Poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godz. 18:00 do godz. 8:00 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.
W poradni zatrudniony jest personel dedykowany wyłącznie pacjentom Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Lekarz dyżurujący udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie (nr tel. 32 611−53−01), a w przypadkach medycznie uzasadnionych w domu pacjenta.
Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej będzie można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy:
nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu,
zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy i zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja).
W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent ma prawo do zaświadczenia, które związane jest z zakresem udzielanych w tym miejscu świadczeń, a wynika ze stanu zdrowia pacjenta stwierdzonego przez lekarza w trakcie przeprowadzonego osobiście badania. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy lub kontynuowania nauki, bądź uczestnictwa w zajęciach sportowych, spoczywa na lekarzu, który taką niezdolność stwierdzi.
W razie konieczności lekarz lub pielęgniarka udzielają pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w domu chorego. Pomoc wyjazdowa udzielana jest tylko w obrębie powiatu pszczyńskiego.
Lekarz udzielający pomocy w ramach opieki wyjazdowej może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
W dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18:00 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia*. * W tym przypadku środki higieny osobistej, leki, środki farmakologiczne (w tym specjalistyczne opatrunki do leczenia odleżyn), środki ortopedyczne i pomocnicze oraz sprzęt medyczny, niezbędne do wykonywania czynności higieniczno-pielęgnacyjnych przez pielęgniarkę – zapewnia pacjent, rodzina lub jego opiekun. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
WAŻNE!
W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:
wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,
recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym,
rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia,
skierowania do specjalisty.
Zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego: numer alarmowy – 999 lub 112
Kontakt: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna mieści się w budynku Szpitala Joannitas w Pszczynie. Wejście: wejście główne Szpitala Wjazd: od ul. dr. Witolda Antesa 11 Tel.: 32 611−53−01 Parking: opłata za postój w parkometrze