Pszczyna – charakterystyka rynku pracy
Pszczyna to lokalny ośrodek administracyjny i gospodarczy, przyciągający kandydatów do zatrudnienia z całego powiatu. Z uwagi na liczne wspaniałe zabytki, w mieście rozwija się turystyka, miejsca pracy generuje także przemysł – głównie związany z eksploatacją zasobów drzewnych, przetwórstwem spożywczym, ale też np. maszynowy.
2022-04-15 11:42:55 Artykuł Partnera 1346
Gdzie czeka praca w Pszczynie i powiecie pszczyńskim? Czy bezrobocie jest duże? Oto najnowsze dane obrazujące sytuację na rynku pracy w tej okolicy.
Bezrobocie – ile wynosi w Pszczynie?
Pszczyna leży w województwie śląskim, cechującym się ogólnie bardzo niskim wskaźnikiem bezrobocia na tle kraju. Jak wypada powiat pszczyński? Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2022 r. wyniosła:
- Polska – 5,5%,
- województwo śląskie – 4,3%,
- powiat pszczyński – 3,4%.
Jak widać, poziom bezrobocia w powiecie jest rekordowo niski. W lutym 2022 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie zarejestrowanych było 1,5 tys. osób.
Niskie bezrobocie rejestrowane to bardzo dobry prognostyk dla osób szukających pracy w Pszczynie i okolicy. Do wyboru są firmy różnej wielkości. W mieście przeważa drobna przedsiębiorczość, nie brakuje tu jednak większych zakładów pracy.
Pszczyna – liczba podmiotów gospodarki narodowej (REGON, luty 2022 r.):
- mikrojednostki – od 0 do 9 miejsc pracy – 6962,
- małe jednostki – od 10 do 49 miejsc pracy – 287,
- średnie jednostki – od 50 do 249 miejsc pracy – 54,
- duże jednostki – od 250 do 999 miejsc pracy – 3.
Jak wspomniano na wstępie, w miejscowości i okolicy rozwija się w szczególności przetwórstwo przemysłowe, ale też np. budownictwo oraz usługi. Oferty pracy Pszczyna dotyczą między innymi zawodów medycznych i związanych z usługami opiekuńczymi (poszukiwani są np. opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, psycholodzy i psychoterapeuci). Na rynku pracy notuje się też deficyt budowlańców czy stolarzy (Barometr zawodów 2022).
Praca Pszczyna – gdzie szukać ofert pracy?
Najlepiej postawić na źródła, w których w jednym miejscu znajduje się jak największa liczba ogłoszeń – czyli profesjonalne portale z ofertami pracy. Warto odróżnić je od platform wielobranżowych. Te pierwsze dają bowiem znacznie więcej możliwości, np. na praca.pl można założyć konto kandydata, wykonać CV w kreatorze, ustawić job alert, brać udział w rekrutacjach bezpośrednio z poziomu portalu i śledzić historię swoich rekrutacji. Jednym słowem, wszystko, czego potrzebuje osoba poszukująca zatrudnienia, jest pod ręką. Na portalu znajdują się wyłącznie aktualne ogłoszenia. Żeby dotrzeć na praca.pl do propozycji zatrudnienia w Pszczynie, wystarczy podać nazwę tego miasta w pasku wyszukiwania. Przykładowo, na początku kwietnia 2022 r. było tam zamieszczonych blisko 580 ogłoszeń od pszczyńskich pracodawców.
Dodatkowo, warto sprawdzić, co ma do zaoferowania Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. Mieści się na ul. Dworcowej 23, tel. to: 32 210 46 32. W urzędzie można zarejestrować się jako bezrobotny lub poszukujący pracy i skorzystać np. z doradztwa zawodowego, staży, praktyk, dofinansowania czy zasiłku dla bezrobotnych (po spełnieniu ustawowych wymagań).
Dobrym pomysłem jest zapisanie się do grup w mediach społecznościowych dedykowanych pracy w Pszczynie, a także uruchomienie własnej sieci kontaktów – w wielu firmach działa system poleceń pracowniczych.
Jak szukać pracy? Przede wszystkim systematycznie, wytrwale i zachowując otwartość. Jeśli okres bezrobocia przedłuża się, być może warto jeszcze raz sprawdzić, czy dokumenty aplikacyjne są poprawne i atrakcyjnie wykonane, a także podjąć kroki w celu poszerzenia kwalifikacji i tym samym podniesienia swoich notowań na rynku pracy.