Przebarwienia - skąd się biorą, jak się ich pozbyć?
Przebarwienia, podobnie jak zmarszczki, mogą pojawić się na skórze jako efekt jej starzenia. Ogromny wpływ na powstawanie plam na twarzy ma ekspozycja skóry na słońce. Jak usunąć przebarwienia? Jakie metody są najskuteczniejsze?
2022-03-16 16:55:01 Artykuł Partnera 1358
Skąd się biorą przebarwienia?
Przebarwienia powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę – barwnik skóry. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do ich powstawania. Główne to promieniowanie słoneczne. Z tego względu przebarwienia najczęściej pojawiają się w miejscach wystawionych na działanie słońca: twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach i ramionach oraz łydkach.
Do powstawania plam na skórze przyczyniają się także zmiany w wydzielaniu hormonów, stany zapalne oraz niektóre leki, a także substancje fotouczulające obecne w lekarstwach, perfumach i kosmetykach. Przebarwienia, podobnie jak zmarszczki, nasilają się z wiekiem.
Usuwanie przebarwień na twarzy
W niwelacji niewielkich plamek na skórze mogą pomóc dermokosmetyki, które można zastosować samodzielnie w domu. Usuwanie przebarwień możliwe jest dzięki zastosowaniu kremów rozjaśniających, zawierających takie składniki, jak kwasy owocowe, witamina C czy kwas kojowy.
Gdy przebarwienia są bardzo widoczne, lepiej skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, zanim sięgniemy po jakiekolwiek preparaty. Specjalista przeprowadzi wywiad, obejrzy skórę pod lampą, zdiagnozuje przebarwienia i doradzi najlepszą metodę ich usunięcia.
W usuwaniu przebarwień na twarzy stosuje się takie zabiegi, jak: intensywne, głęboko złuszczające peelingi chemiczne, IPL oraz laseroterapię.
Jak działa laser na przebarwienia?
Działanie lasera na przebarwienia opiera się na rozjaśnianiu skóry i pobudzaniu odnowy kolagenu, dzięki czemu można zlikwidować nie tylko ciemne plamki, ale też ujędrnić i odmłodzić twarz. Jednym z najlepszych laserów na przebarwienia jest Alma Harmony Dye-VL, dostępny w katowickiej Klinice Miracki. Urządzenie to pozwala na przeprowadzenie szybkiej kuracji, dającej spektakularne efekty. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji.
Alma Harmony emituje światło z przedziału od 500 do 600 nm, które wykazuje wysokie powinowactwo do chromoforów (hemoglobiny i melaniny). Po kontakcie z przebarwieniem powoduje rozbicie barwnika i jego usunięcie. Wiązka lasera naświetla głębsze warstwy skóry w sposób nieablacyjny, co oznacza, że przenika przez zewnętrzne warstwy naskórka bez jego naruszania. Efektem jest usunięcie przebarwień i wyrównywanie kolorytu skóry oraz zamknięcie rozszerzonych naczynek.
Najlepsze, najbardziej widoczne rezultaty można uzyskać po wykonaniu serii około trzech zabiegów w czterotygodniowych odstępach, jednak dużo zależy od indywidualnych predyspozycji. Zabieg trwa od 10 do 60 minut w zależności od obszaru, na którym jest wykonywany.
Pierwsze efekty laserowego usuwania przebarwień widoczne są już po kilka dniach – widać poprawę kondycji i kolorytu skóry. Seria zabiegów sprawia, że w ciągu kilku miesięcy rezultaty pogłębiają się i wzmacniają.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?
W walce ze zmianami skórnymi ważne jest nie tylko ich skuteczne usuwanie, ale też zapobieganie powstawaniu ponownych plam na twarzy. Usunięcie przebarwień, które już się pojawiły, nie wystarczy, bo jeśli nie będziesz odpowiednio dbać o skórę, szybko mogą powstać kolejne. Jak należy postępować, aby uchronić skórę przed nieestetycznymi zmianami?
- W słoneczne dni stosuj kosmetyki do twarzy z filtrem SPF 50+.
- Unikaj przebywania na zewnątrz w czasie największego nasłonecznienia, czyli latem w godzinach 11.00–15.00.
- Jeśli zażywasz leki bądź zioła światłouczulające, chroń swoją skórę przed promieniowaniem UV ze szczególną troską.
- Przed wyjściem na słońce nie używaj środków zapachowych, zwłaszcza perfum z alkoholem, piżma (naturalnego oraz syntetycznego) i olejków eterycznych (bergamotowego, paczulowego oraz waniliowego).
W razie innych pytań na temat usuwania przebarwień zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.