r e k l a m a

Pranie obrusu - jak prać koronkowy bieżnik?

2020-01-29 22:25:47 Artykuł Sponsorowany 838


fot. Pranie obrusu
 fot. Pranie obrusu

Nowe bieżniki i obrusy zawsze ładnie prezentują się na stołach. Problem może pojawić się w chwili, gdy trzeba będzie je uprać. Pranie obrusów i bieżników nie jest trudne, jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad.

Pranie obrusu – o tym warto pamiętać

Obrus z racji funkcji, jaką pełni, jest narażony na częste zaplamienia. Niektóre mogą być widoczne dopiero wówczas, gdy spojrzymy na obrus „pod światło”. Dlatego prania obrusów nie należy odkładać na bliżej nieokreślone „kiedyś”. W miarę możliwości powinny być prane bezpośrednio po użyciu. Jeśli na obrusie pojawi się plama, najlepiej nie dopuścić do jej zaschnięcia, namaczając obrus „od ręki”. W ten sposób można pozbyć się nawet bardzo uciążliwych plam z buraków lub czerwonego wina.

Dobrym nawykiem jest pranie obrusów osobno, bez towarzystwa ubrań, ręczników, czy pościeli, z ustawieniem redukcji wirowania. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć obrus przed nadmiernym zagnieceniem, najlepiej złóżmy go w kostkę.

Pranie obrusu – w jakiej temperaturze wyprać obrus

Maksymalna temperatura prania obrusu zależna jest od rodzaju tkaniny, z której został uszyty. Bawełniane obrusy można prać nawet w temperaturze 90°C, pod warunkiem, że są białe. Inaczej ryzykujemy ich wyblaknięciem. Obrusy lniane można prać maksymalnie w 60°C. Jeśli mamy w domu obrus lub zasłony do salonu jedwabne, musimy o nie szczególnie dbać. Jedwab nie lubi wysokich temperatur, optymalna temperatura prania jedwabiu to 30°C. Do prania trzeba używać detergentów przeznaczonych do jedwabiu.

Obrusy z poliestru i innych sztucznych tkanin oraz obrusy odporne na zaplamienia pierze się w maksymalnie 40°C. Każdorazowo dobrze jest ustawić program do prania tkanin delikatnych, a jeśli pralka takowego nie ma, to zredukować wirowanie.

Jak uprać koronkowy bieżnik

Koronkowe bieżniki mają bardzo delikatną konstrukcję, dlatego pranie ich znacznie różni się od prania obrusów. O ile te pierwsze można bezpiecznie prać w pralce, to koronkowe bieżniki zdecydowanie lepiej prać ręcznie. Jeśli z jakiegoś powodu wymagają prania w pralce, trzeba je wkładać to specjalnych woreczków. W żadnym razie nie można włożyć koronkowego bieżnika bezpośrednio do bębna pralki.

Do prania koronkowych bieżników nie stosuje się wybielaczy ani odplamiaczy. Delikatnie tkane nici mogłyby się uszkodzić, a cały bieżnik popruć. Dlatego, jeśli na bieżniku pojawi się plama, trzeba ją natychmiast namoczyć i usunąć. Niewskazane jest także pranie chemiczne koronkowych bieżników.

Bieżniki pierze się w delikatnych detergentach, ustawiając program do prania tkanin delikatnych i wyłączając wirowanie.

Jak wysuszyć koronkowy bieżnik

Koronkowe bieżniki mają specyficzne potrzeby. Ich pod żadnym pozorem nie wolno suszyć w stanie rozwieszonym. Pod wpływem ciężaru wody wyciągną się i stracą fason. W skrajnych przypadkach mogą się nawet podrzeć.

Koronkowe bieżniki suszy się w stanie rozłożonym na płasko. Najłatwiej osiągnąć to wykładając suszarkę lub stół grubym ręcznikiem.

Koronkowe bieżniki – czy trzeba je krochmalić

Teoretycznie nikogo do niczego nie można zmusić, ale w przypadku koronkowych bieżników krochmalenie jest bardzo zalecane. Krochmal nie tylko usztywnia tkaninę, przez co jest łatwiej ją uprasować i ułożyć płasko na stole, ale też zabezpiecza delikatną koronkę przed zaplamieniem. Sceptyków może przekonać fakt, że krochmalone koronki lekko połyskują w słońcu.