Otwarto uzdrowiskową pijalnię wód leczniczych
W Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój otwarto odrestaurowaną perełkę architektury parkowej - Starą Pijalnię. Budynek po szeregu prac modernizacyjno-konserwatorskich odzyskał dawny blask i przede wszystkim swoją pierwotną funkcję pijalni wód leczniczych.
2023-09-08 16:32:42 Powiat Pszczyński 602
Symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się w czwartek 7 września na terenie goczałkowickiego uzdrowiska. W oficjalnym otwarciu odrestaurowanego budynku Starej Pijalni uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza, wicestarosta Damian Cieszewski, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły, wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój Gabriela Placha i prezes Zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój Jarosław Wieszołek.
Stara Pijalnia to budynek wzniesiony w 1862 roku znajdujący się w kompleksie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój będący obecnie jednym z najstarszych zachowanych obiektów zabytkowych. W tym roku dokonano zachwycającej modernizacji budynku. - To ogromne przedsięwzięcie, które zyskało uznanie w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku. 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbierzemy wyróżnienie. To uznanie walorów architektonicznych tego miejsca - mówił Jarosław Wieszołek, prezes Zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój, który wspólnie z zaproszonymi gośćmi dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi. Dzięki głosom internautów Stara Pijalnia zajęła również 1. miejsce w rankingu popularności w województwie śląskim.
Prace modernizacyjno-konserwatorskie obejmowały m.in. remont dachu, wymianę uszkodzonych elementów konstrukcji, renowację zabytkowych okien, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz i wewnątrz obiektu, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian. - Goczałkowice-Zdrój nierozerwalnie związane są z powiatem pszczyńskim. Mieszkańcy coraz częściej tutaj przyjeżdżają, korzystają z szerokiej oferty uzdrowiska. Zrealizowana inwestycja cieszy oko, obiekt został świetnie odrestaurowany - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który przekazał list gratulacyjny i skrzydłokwiat w donicy, aby zdobił wnętrze budynku.
Od teraz Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój będzie prowadziło krenoterapię, czyli kurację pitnymi wodami leczniczymi z innych polskich uzdrowisk. To skuteczna metoda leczenia chorób m.in. górnych i dolnych dróg oddechowych, cukrzycy, otyłości, osteoporozy, nerek i dróg moczowych, układu nerwowego i trawienia. Obiekt będzie otwarty od godziny 11.00 do 17.00.
Dostępnych jest pięć wód o szerokim spektrum działania - Józef, Jan, Stefan, Helena i Józefina, które są sprowadzane z uzdrowiska w Szczawnicy do Goczałkowic-Zdrój. W pięknie odrestaurowanym budynku Starej Pijalni napić można się również naturalnej wody mineralnej Goczał - łagodnej w smaku, bogatej w zróżnicowane składniki mineralne butelkowanej wody gazowanej i niegazowanej. - Woda i Goczałkowice-Zdrój. To jest ze sobą trwale złączone. Dwie trzecie powierzchni Goczałkowic to właśnie woda. Heraklit z Efezu powiedział kiedyś, że wszystko płynie - panta rhei. Tutaj wszystko płynie w dobrym kierunku. Gratuluję Urzędowi Marszałkowskiemu i prezesowi goczałkowickiego uzdrowiska. Jestem pewien, że jeśli ta woda dalej będzie tak płynęła to uzdrowisko będzie jednym z najlepszych w Polsce - mówił Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego.
W odrestaurowanym wnętrzu Starej Pijalni znajduje się również ekspozycja m.in. produktów wyróżnionych certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, w tym borowiny i solanki, czyli naturalnych surowców leczniczych pochodzących z Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój i miodów z Pasieki św. Ambrożego z Woli. Produkty z „pszczyńską różą” charakteryzują się wysoką jakością i gwarancją tradycyjnego pochodzenia.