Ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Pszczyną honorowym członkiem stowarzyszenia „Pro Memoria”
2023-03-21 18:27:46 Powiat Pszczyna 864
Gen. Zdzisław Baszak otrzymał honorowe członkostwo i srebrną odznakę Stowarzyszenia Pro Memoria. Ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Pszczyną z 1939 roku ma 102 lata. Z odznaczeniem do Tranowa pojechali do niego prezes zarządu stowarzyszenia dr hab. prof. UJ Marian Małecki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Krystian Szostak oraz sekretarz powiatu Szymon Sekta.
O przyznaniu gen. Zdzisławowi Baszakowi odznaczenia zdecydowało walne zebranie stowarzyszenia Pro Memoria. „Jako przedstawiciele społeczeństwa ziemi pszczyńskiej, na której walczył i przelewał krew generał bryg. Zdzisław Baszak, w uznaniu jego wyjątkowych zasług dla Polski i ziemi pszczyńskiej, na walnym zebraniu w dniu 20 lutego nadajemy honorowe członkostwo i srebrną odznakę stowarzyszenia. Jednocześnie składamy podziękowanie za życie Pana Generała i Jego postawę w niełatwych dniach Września 1939 r., niemieckiej okupacji i komunistycznego reżimu. Za tę niezłomność i wierność zasadom Żołnierza Polskiego wyrażamy szczery podziw i uznanie stawiając je współczesnym pokoleniom za przykład do naśladowania” - czytamy na pamiątkowym dyplomie, podpisanym przez członków zarządu pszczyńskiego stowarzyszenia.
Generał Baszak ma 102 lata. Jest ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy pod Pszczyną z 1939 r. Z odznaczeniem pojechali do niego do Tarnowa prezes zarządu Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939 dr hab. prof. UJ Marian Małecki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Krystian Szostak oraz sekretarz powiatu Szymon Sekta.
- Gen Baszak podczas bitwy pod Pszczyną był plutonowym podchorążym 16 pułku piechoty. Wyjątkowo bitni żołnierze tego pułku wykrwawili się podczas walk o Ćwiklice 2 września 1939 r. Niezwykłe było nagranie wywiadu o bitwie z naszym honorowym Członkiem i jego pamięć o tamtych wydarzeniach pomimo upływu lat - informuje prof.
Zdzisław Baszak urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej, uczył się w szkole powszechnej i Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Po złożeniu egzaminów maturalnych w 1938 roku w II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie wstąpił do armii i został przydzielony do 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.
W pierwszych dniach września 1939 roku uczestniczył w bitwie pod Pszczyną pomiędzy wojskami III Rzeszy a wojskami polskimi. Przez cały okres II wojny światowej działał w szeregach Armii Krajowej Inspektoratu Tarnów, był oficerem dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska, dowodził placówką Dąbrowa Tarnowska-Radgoszcz. Zorganizował wiele akcji wymierzonych w okupanta, uczestniczył także w słynnej operacji „MOST III”. Otrzymał wiele odznaczeń za zasługi dla kraju. Nadano mu m.in. tytuł „Weterana walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz złotą odznakę zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Podczas wizyty w Tarnowie delegacja z powiatu pszczyńskiego spotkała się także z Janiną Kasprzyk - córką obrońcy ziemi pszczyńskiej Stanisława Tumana - uczestnika Bitwy Ćwiklickiej z pierwszych dni września 1939 r., który przeżył tę bitwę, ale zginął 4 dni później pod Rajskiem. 89-latka z Tranowa od lat uczestniczy w pszczyńskich obchodach kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej, pamiętając o swoim ojcu. Wizyta była także okazją do odwiedzenia Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie, w którym można m.in. poznać losy żołnierzy tarnowskich podczas II wojny światowej.