Optymalizacja magazynowa. Jak działają hale wysokiego składowania?
Optymalizacja składowania towarów oraz przestrzeni produkcyjnej wymusza stosowanie alternatywnych metod konstrukcyjnych. Doskonałym tego przykładem są hale wysokiego składowania, które najczęściej wykorzystywane są jako magazyny i przestrzenie przemysłowe. Czym charakteryzują się te obiekty i w jaki sposób ta specyficzna konstrukcja wpływa na intralogistykę magazynową?
Magazyn wysokiego składowania - definicja i cechy wyróżniające
Konstrukcje wysokie składowania z perspektywy technicznej to najczęściej hale stalowe, które używane są na potrzeby przemysłu, sektora logistycznego i spedycyjnego. Według oficjalnej kwalifikacji hale wysokiego składowania występują wtedy, gdy maksymalna wysokość składowanych towarów jest wyższa niż 7,2 metra. Na poziomie 4,2 - 7,2 metra mówimy o halach średniego składowania, a w przypadku, gdy towary nie przekraczają poziomu 4,2 metra, mamy do czynienia z halami niskiego składowania.
Hale przemysłowe wysokiego składowania charakteryzują się przede wszystkim inną konstrukcją. Wyższa budowa musi być odpowiednio zaplanowana na poziomie projektu architektonicznego. Możliwe jest zastosowanie innych rozwiązań wspornych i fundamentowych. Wszystko to po to, aby umożliwić maksymalne zagospodarowanie każdego metra sześciennego obiektu. Hale wysokiego składowania mogą bowiem przechowywać znacznie więcej produktów, niż ich niższe odpowiedniki.
Konstrukcja hal wysokiego składowania
Specjalistyczne hale stalowe o podwyższonym dachu wykonywane są na zamówienie u generalnych wykonawców obiektów przemysłowych, takich jak Commercecon, którego propozycje znajdziesz na stronie: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/hale-wysokiego-skladowania-optymalne-rozwiazania/. Obecnie budowane są praktycznie wyłącznie w technice stalowej. W przeciwieństwie do budynków murowanych konstrukcje stalowe wznoszone są znacznie szybciej i są dużo bardziej ekonomiczne. Co więcej, takie obiekty mogą być niemalże dowolnie modernizowane: dotychczasowe ściany zewnętrzne mogą stać się wewnętrznymi. Całość może być rozszerzona o dodatkowe moduły, co oszczędza czas i koszty dalszych inwestycji.
Główne funkcje i przeznaczenie hal wysokiego składowania
Konstrukcje podwyższone najczęściej znajdują zastosowanie jako profesjonalne hale magazynowe. Im więcej towarów możemy pomieścić na tej samej przestrzeni, tym niższy łączny koszt magazynowania towaru, a więc wyższy stopień opłacalności. Biorąc to pod uwagę, omawiane konstrukcje powszechnie stosowane są także jako hale logistyczne i spedycyjne. Wykorzystywane są przez popularne firmy transportowe i kurierskie jako miejsca przeładunku i składowania paczek.
Jednocześnie hale przemysłowe wysokiego składowania mogą być używane jako specjalistyczne miejsca produkcyjne. Istnieje szereg procesów wytwórczych i produkcyjnych, które wymagają większej przestrzeni. Niektóre maszyny produkcyjne zajmują także bardzo dużą przestrzeń - nie tylko w ujęciu horyzontalnym, ale także wertykalnym. Wysokie składowanie jest wówczas jedynym odpowiednim rozwiązaniem. Wszystkich możliwych zastosowań takich hal jest jednak znacznie więcej!