r e k l a m a

Odżywki białkowe - czym są, kto powinien po nie sięgnąć i czy w ogóle warto je przyjmować?


Odżywki białkowe to bez wątpienia jedne z najbardziej popularnych produktów które mają za zadanie zmaksymalizować efekty diety oraz treningów. Jednak wciąż krąży o nich wiele mitów, a dużo osób rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną zastawia się, czy warto rozpocząć przyjmowanie właśnie odżywek białkowych. Faktycznie często jest to pierwsza odżywka, na którą decydują się młodzi adepci sportu. Z tego względu warto przyjrzeć się temu, czym dokładnie są odżywki białkowe, kiedy warto po nie sięgnąć i w jakich sytuacjach jest to szczególnie zalecane.

2022-08-12 11:32:18 Artykuł Partnera 426


sfd
 sfd

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to w zdecydowanej większości odżywki, które wytwarza się z mleka krowiego. Poprzez procesy redukujące tłuszczu, węglowodanów oraz usuwanie wody, sprowadza się je do postaci proszku, która jest naturalną serwatką. Jest to swego rodzaju baza do powstawania produktu końcowego. Następnie dodaje się np. aromaty w celu stworzenia określonego smaku odżywki, a także poddaje się je kolejnym procesom przetwórczym, aby osiągnąć konkretny rodzaj odżywki białkowej.

Oczywiście serwatka jest jednym z najpopularniejszych bazowych składników odżywek białkowych, jednak warto pamiętać, że nie jedynym. Popularnymi odżywkami białkowymi wśród nieco bardziej doświadczonych sportowców jest także kazeina (również powstaje z mleka, - charakteryzuje się dłuższym wchłanianiem). Jednak nie brakuje także innych podstawowych składników odżywek białkowych:

 

  • Białko jaja;

 

  • Białko wołowe;

 

  • Białko sojowe.

Każde z nich mają nieco inną charakterystykę, różnią się m.in. wchłanialnością, a także składem, jednak mają jeden wspólny cel. Prawidłowo odżywiają mięśnie i umożliwiają ich tkankom skuteczny rozrost. W sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/Od%C5%BCywki_bia%C5%82kowe-k119.html) dostępna jest kompletna oferta z zakresu odżywek białkowych. W poszukiwaniu najlepszej odżywki dla siebie, warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ może okazać się niezwykle inspirująca.

W jakich sytuacjach powinno się stosować odżywki białkowe?

Popularność odżywek białkowych wynika m.in. z ich uniwersalności. Co to oznacza? Odżywki białkowe mogą być stosowane przy bardzo wielu różnych celach treningowych, ponieważ przydadzą się zarówno przy budowaniu masy mięśniowej (cel najczęściej z nimi utożsamiany), ale świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie diety także w sytuacji, gdy próbuje się zredukować tkankę tłuszczową. Wszystko z uwagi na fakt, że podczas redukcji istnieje ryzyko, że będzie dochodziło do katabolizmu (rozpadu) mięśni. 

Jest to sytuacja w której z uwagi na redukcyjną dietę (obniżona wartość kaloryczna), dostarcza się do organizmu zbyt małe ilości wartościowych składników odżywczych. Wówczas wykonując ćwiczenia, mięśnie do pracy będą zużywać m.in. zapasy białek w nich magazynowane, co doprowadzi do ich rozpadu (katabolizmu). Stosując odżywkę białkową podczas redukcji, chroni się swoją masę mięśniową przed tym zjawiskiem.

Są to najczęstsze sytuacje, w których warto przyjmować odżywki białkowe. Ich swego rodzaju uniwersalność sprawia, że są one prawdopodobnie najbardziej popularnymi odżywkami, jednak należy pamiętać, że nie jedynymi. Zarówno odżywek na masę, jak i tych które warto przyjmować na redukcji jest znacznie więcej. Sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/) posiada szeroką oraz pełną ofertę z zakresu suplementów diety i odżywek, dlatego warto się przyjrzeć jego ofercie, gdy poszukuje się najlepszego produktu w swojej sytuacji.