r e k l a m a

Oczko wodne - najlepsze gatunki ryb!


Wybór najlepszych ryb do oczka wodnego wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje. Istnieje wiele rodzajów i gatunków, które niby mogą ozdobić Twoje oczko wodne w ogrodzie, ale tak naprawdę nie będą się rozwijać, ani czuć dobrze w niewielkim zbiorniku. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy listę najlepszych ryb do oczka wodnego. Po prostu spójrz, przeczytaj i wybierz!

oczko wodne
 oczko wodne

Karaś chiński, czyli złota rybka

Chociaż istnieje wiele opcji, złote rybki są zdecydowanie najlepszym wyborem jeśli chcesz zarybić Twoje oczko wodne. Złote rybki są dość odporne na różne rodzaje klimatu, z wyjątkiem ekstremalnych upałów i chłodów.

Karasie chińskie różnią się nieco ubarwieniem i znaczną wielkością w zależności od odmiany. Niektóre mogą dorastać do zaledwie kilku centymetrów w wieku dorosłym, podczas gdy inne gatunki spokojnie osiągają nawet 30 cm. Oznacza to, że wybierając rasę rybek, możesz ją dobrać do wielkości Twojego oczka wodnego. Szczególnie popularna jest odmiana o nazwie kometa - posiadająca wydłużone ciało, podobnie jak wielobarwny shubunkin.

Na ogół to sympatyczne, dogadujące się ze swoimi towarzyszami rybki, jednak trzeba pamiętać, że mniejsze gatunki mogą być zjedzone przez niektóre, większe ryby.

Karp koi

Po złotych rybkach, karp koi to kolejna najpopularniejsza ryba do przydomowych zbiorników. Koi mają bardziej krępy kształt od karasi i mogą dorastać do 80 centymetrów. Ich niebanalne kolory, temperament i wytrzymałość czynią je znakomitą rybą dla hobbystów. Są jednak hałaśliwe i mogą siać spustoszenie w roślinach w ozdobnym oczku, dlatego jeśli liczysz na oczko z pięknymi kwiatami pływającymi, w towarzystwie tych gagatków to możesz o nich zapomnieć.

Koi szybko uczą się rozpoznawać głos i kroki osoby, która regularnie je karmi, a nawet zabierają jedzenie z ręki. Są rybkami długowiecznymi i często są uważane za zwierzęta towarzyszące. Koi można trzymać w dowolnej wielkości stawie, ale mniejsze obszary będą hamować ich wzrost i mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Staw dla koi wymaga filtra i pompy, działających przez cały rok. Na szczęście są niedrogie w eksploatacji, a za to pomogą rybom osiągnąć optymalny rozmiar. Jeśli nie jesteś pewien, na jaki filtr powinieneś się zdecydować lub potrzebujesz porady jak zakładać i dbać o oczko wodne możesz odwiedzić np. https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/category/oczko-wodne/, gdzie znajdziesz nie tylko poradnik o oczku wodnym, ale także wszystko do oczka wodnego.

Złota orfa

Jaź złotawy to piękna ryba stawowa, która w odpowiednich warunkach może osiągnąć nawet metr długości. Choć nie tak rozpowszechnione jak koi, złote orfy są równie efektowne. Ryby te są najbardziej znane z jasnego ubarwienia, które zwykle mieni się na złoto lub pomarańczowo. Niektóre ryby mają czarne plamy na głowie, a inne różowe odcienie na płetwach i ogonie.

Złote orfy są aktywne i bardzo towarzyskie. Muszą przebywać w grupach co najmniej trzech osobników. W przeciwnym razie stają się nieszczęśliwe i mogą chorować. W dobrym środowisku, z dużą ilością towarzyszy, złote orfy mogą żyć ponad 20 lat!

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy orfach, jest to, że są one wyjątkowo aktywne. To sprawia, że ​​są podatne na niedobory tlenu - musisz zatem upewnić się, że jego poziom w Twoim oczku wodnym jest wysoki. Musisz również uważać, ponieważ mają skłonność do wyskakiwania z wody. Powinieneś więc zainwestować w siatkę lub odpowiednio zabezpieczyć brzeg.

Jeśli masz oczko wodne i marzą Ci się w nim ryby - masz spore pole do popisu. Najlepsze ryby do przydomowego zbiornika to odporne gatunki, które mogą się rozwijać w niemal każdych warunkach. Jeśli będziesz odpowiednio o nie dbał z pewnością zostaniesz nagrodzony pięknym widokiem i ciekawymi towarzyszami wizyt w ogrodzie.