r e k l a m a

Motyli raj czyli pielęgnacja Budlei Dawida


Parafrazując Nathaniela Hawthorne'a, który porównuje ulotne szczęście do motyla, wydaje się, że dzięki wspaniałej roślinie, jaką jest Budleja Dawida możemy nieco dłużej się nim cieszyć. Zwłaszcza, że przyciąga ona w swoje progi właśnie te majestatyczne owady. Dzięki swojej dekoracyjności i doniosłości Budleja Dawida uprawiana jest na całym świecie. Skradła ona serca profesjonalnych ogrodników jak i amatorów na całym globie. Jeśli chcemy podążać ze trendami lub po prostu krzew przypadł nam do gustu, warto dowiedzieć się co nieco o jego pielęgnacji i wymaganiach.

2021-07-06 12:56:36 Artykuł Partnera 1156


budlejadawida2
 budlejadawida2
 

Charakterystyka

Swoim wyglądem i zapachem przypomina ona nieco nasz wszechobecny bez, jednak jej pochodzenie z regionów Chin i Japonii może nadać naszym ogrodom i ulicom azjatyckiego klimatu, na który składa się cudowna woń i obecność owadów. Wysokość krzewu sięga nawet pięciu metrów a rozpiętość zależna jest od przycinania i wieku rośliny. Kolory, w których występują bujne kwiatostany to biel, purpura, róż i fiolet. Jest z czego wybierać i co podziwiać, dorastają one bowiem do długości nawet siedemdziesięciu centymetrów. Kwitną od lipca do października, jeśli zapewnimy jej regularne podcinanie. 

Wymagania 

Budleja jest fanką ziemi piaszczysto-gliniastej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Jeśli nie chcemy jednak wdrażać się w tajniki PH ziemi i innych efemerycznych kwestii około geologicznych, można uprościć sobie życie mieszając zwykłą glebę kwiatową z piaskiem w stosunku pięćdziesiąt do pięćdziesiąt. Roślina poradzi sobie nawet w mniej sprzyjających warunkach. Trzeba dać jej szansę na zaadoptowanie się w wybranym miejscu. Należy jednak dobrze przemyśleć decyzję o jej lokalizacji, ponieważ posadzona wiosną, niezbyt lubi późniejsze przesadzanie. Jeśli chodzi o kwestię temperatury i oświetlenia, jak można się domyślić, Budleja wraca do swoich azjatyckich korzeni i lubi stanowisko ciepłe, słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione. 

budlejadawida
 budlejadawida

Pielęgnacja

 Budleja Dawida nie lubi zarówno przesuszenia jak i przelania. Nie przeszkadza jej woda twarda i wapniowa więc można podlewać ją deszczówką z domieszką wspomnianego pierwiastka. Umiarkowane jej nawożenie pełnowartościowymi substancjami powinno odbywać się wiosną. Nawozy azotowe będą dla tego krzewu najlepszym wyborem. Mając na uwadze, że pochodzi ona z Azji, należy pamiętać o zabezpieczeniu bryły korzeniowej na zimę. Można to zrobić poprzez przykrycie podłoża liśćmi, patykami czy ściółką by zapewnić korzeniom izolację od zimna. Jeśli decydujemy się na uprawę w donicach, sytuacja jest może nieco prostsza. Trzeba je po prostu przezimować w cieplejszym pomieszczeniu. 

Przycinanie

Jednym z najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przy tej roślinie jest jej przycinanie. Zapewni ono zdrowie i estetyczny wygląd a także wydłuży okres kwitnienia motylego krzewu. Wiosną należy uciąć pędy do około dziesięciu centymetrów nad ziemią. Po rozpoczęciu kwitnienia jednak, sytuacja nieco się komplikuje, lecz tylko dla tych którzy chcą nacieszyć oko kolorami kwiatostanów na dłużej. Kto by jednak nie chciał. Co należy zrobić, by Budleja Dawida kwitła aż do późnej jesieni? Musimy ją odwiedzać co kilka dni i usuwać przekwitnięte, żółknące kwiatostany. Kwitnienie ma miejsce fazowo i nieregularnie, więc należy robić to na bieżąco. Warto jednak poświęcić nieco czasu i uwagi, by nacieszyć się kwiatowym hotelem dla motyli. Budleja Dawida to urokliwy krzew, z którym możemy związać się na lata. Można zakwalifikować ją jako roślinę o średnich wymaganiach, która daje możliwości popisania się bardziej zafascynowanych nią amatorom. A więcej można dowiedzieć się na stronie: https://ogarnijogrod.pl/