r e k l a m a

Jak uczyć się na własnych błędach, ucząc się angielskiego?


Każdy popełnia błędy, również podczas nauki języka. Kluczowe jest, by się nie poddawać, nawet gdy błędy się powtarzają. Ich pojawianie się nie musi mieć związku z niedostatecznym przykładaniem się do nauki. Często jest wynikiem specyfiki języka angielskiego, która pod wieloma względami znacząco różni się od tej, którą znamy z języka polskiego.

2022-01-02 08:49:38 Artykuł Partnera 970


angielski
 angielski

Sprawdź, gdzie najczęściej się mylisz

Żeby wyeliminować błąd, trzeba wiedzieć o jego istnieniu – to pierwszy krok do poprawienia umiejętności językowych. Zrobisz to najsprawniej, jeśli zaczniesz od naprawienia błędów, które popełniasz najczęściej. Jeśli nie wiesz, jak łączyć znane Ci słowa w poprawne zdania, problem tkwi w gramatyce i to jej trzeba poświęcić więcej uwagi. Skup się na teorii: powtórz składnię, czasy czy zasady stosowania przedimków aan i the. Ich brak lub niepoprawne stosowanie odbija się na poprawności mowy znacznie mocniej, niż przypuszczasz, Gdy natomiast twoją zmorą jest słownictwo, zintensyfikuj powtórki – nie od dziś wiadomo, że systematyczne powtarzanie jak nic innego pozwala utrwalić zwłaszcza językową wiedzę. A najskuteczniejsze powtarzanie powinno być aktywne – utrwalaj nie tylko słowa, ale też całe zdania, żeby zapamiętać kontekst. Im szybciej wyeliminujesz najczęstsze błędy, tym sprawniej pójdzie Ci nauka języka angielskiego.

Powtarzaj zwroty stanowiące problem w mowie

„Wszystko rozumiem, ale mam problem z mówieniem” – wiele osób uczących się angielskiego podpisuje się pod tym stwierdzeniem obiema rękami. Jego przyczyna jest prosta i wiąże się z faktem, że na co dzień nie mamy zbyt wielu okazji do ćwiczenia mowy. Możemy słuchać podcastów, czy muzyki w obcym języku lub czytać artykuły po angielsku, ale ćwiczenie mowy, zwłaszcza na własną rękę, może przyjść z pewnym trudem. Nie można jednak usprawiedliwiać problemów z wymową brakiem okazji do ćwiczeń. Jeśli wymawianie konkretnych słów czy fraz przychodzi ci z trudem, powtarzaj je jak najczęściej. Tylko w taki sposób poprawna wymowa „wejdzie Ci w krew” i gdy nadarzy się okazja do rozmowy, poczujesz się znacznie pewniej.

Zobacz, jakie błędy powtarzasz w mowie

Błędy w wymowie języka angielskiego zdarzają się najlepszym, bo nasz aparat mowy nie jest przyzwyczajony do posługiwania się niektórymi występującymi w nim głoskami. Najlepszym przykładem jest angielskie th, której wymowy trzeba się nauczyć. O tym, jak to zrobić krok po kroku, dowiesz się tutaj: https://szybkanauka.pro/wymowa-po-angielsku/. Z kolei część głosek obecnych w języku angielskim po polsku wymawia się inaczej, na przykład literę w, która w angielskim bliższa jest brzmieniu litery ł. Dodatkowo spora część słów w języku angielskim ma wymowę nieregularną. Oznacza to, że ich zapis literowy często nie współgra ze sposobem, w jakim są wymawiane. Dobrym przykładem tego paradoksu są niemal powszechne w języku angielskim litery nieme. Mowa o takich, które, choć istnieją w słowie pisanym, nie są wymawiane. Są to zarówno spółgłoski, jak i samogłoski, które dodatkowo są nieme tylko w konkretnych słowach, w innych pozostając słyszalne. Przykładowo d jest nieme, gdy występuje przed g (np. badge, edge), c – gdy występuje przed k (kick, trick), natomiast a jest nieme w przysłówkach z końcówką cally (logically, critically).

Nie stresuj się

Stres może powstrzymywać przed mówieniem. Jeśli nie znamy języka zbyt dobrze, boimy się ośmieszenia oraz tego, że druga strona nas nie zrozumie. Warto jednak pamiętać, że stres to również wróg osób, które świetnie znają język angielski. Doświadczając go, często sabotujemy własne umiejętności – zaczynamy się jąkać i ściszamy głos, przez co trudniej nas zrozumieć. Gdy natomiast mówisz z pewnością siebie, jesteś w stanie zamaskować drobne potknięcia językowe. Rozmówca skupiony na Tobie i tym, co mówisz, może po prostu ich nie dostrzec. Gdy napotykasz okazję na ćwiczenie języka angielskiego w praktyce, skorzystaj z niej w 100 proc. Mów jak najwięcej, głośno, wyraźnie i z pewnością siebie – nawet nieco naciąganą. A jeśli ktoś zwróci uwagę na Twoje potknięcie, potraktuj to jako okazję do nauki.