r e k l a m a

Jak dobrać rozmiar plakatów na ścianę?


Udekorowanie ściany plakatami to świetny sposób nie tylko na to, by nadać wnętrzu modnego charakteru, ale i na zagospodarowanie kłopotliwych powierzchni. Kiedy już nie potrzeba dodatkowych półek, a makramy i łapacze snów nie pasują do aranżacji – plakaty sprawdzą się idealnie, by udekorować dużą, pustą ścianę. Jakie plakaty warto wybierać? Jakie rozmiary będą idealne?

vincent-van-gogh
 vincent-van-gogh

Plakaty na ścianę – czym się kierować przy wyborze?

Co stanowi o wyjątkowości aranżacji? Konsekwencja w doborze wszystkich jej elementów oraz zachowanie proporcji. Wiadomo, że zagospodarowane wnętrza musi być spójne – zarówno elementy główne, jak i dodatki powinny do siebie pasować. Jeśli zaś chodzi o proporcje – warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej, ale przesadny minimalizm również nie jest receptą na idealny wystrój. Jaki ma to związek z wyborem odpowiednich plakatów? Poza tym, że bardzo ważny jest sam motyw, który przestawiają, równie wielkie znaczenie ma ich rozmiar. Źle dobrane do wymiarów sprawią, że wnętrze traci na uroku. Nie mogą więc być ani zbyt duże, ani zbyt małe.

Rozmiary plakatów na ścianę

Przy każdej dekoracji podawane są wymiary – szerokość oraz wysokość. Aby dobrze dobrać rozmiar plakatunależy PRZED zakupem nanieść jego wymiary na wybraną ścianę – którą również warto wcześniej zmierzyć - i sprawdzić, czy nie będzie on zbyt duży lub zbyt mały. To wydaje się proste, jednak wiele osób kupuje dekoracje „na wyczucie” lub też mając w głowie jedynie fakt, że dany motyw dobrze będzie wyglądał w tym rozmiarze. Tymczasem okazuje się, że po zawieszeniu plakaty wydają się nie pasować. Stają się dominujące i przytłaczające lub przeciwnie – nadal pozostawiają zbyt dużo pustej przestrzeni. Dlatego tak ważne jest, by na wybranej ścianie delikatnie rozrysować układ i rozmiar plakatu/plakatów, sprawdzić różne wysokości i rozstawienie dekoracji. W razie czego jeszcze przed zakupem można skorygować swoje zamówienie.

Polecamy uwadze piękne plakaty w stylu vintage: https://vintageposteria.pl/plakaty, idealne zarówno do wnętrza nowoczesnego, jak i klasycznego!

Warto również wiedzieć, że plakaty na ścianie najlepiej prezentują się wtedy, kiedy mają wokół siebie nieco miejsca. Nie powinny być zawieszane w ciasnych przestrzeniach, między półką a kanapą. Zdecydowanie lepiej wyglądają na pustych powierzchniach, kiedy są zawieszone w pewnej odległości od mebli czy podłogi.

Kolorystyka plakatu również może sporo zdziałać, jeśli chodzi o optyczne wrażenie. Im lżejsza i bardziej stonowana – tym przestrzeń wyda się większa i odwrotnie.