r e k l a m a

Diesel czy LPG? Które wózki widłowe spalinowe są lepsze? Sprawdź!


Wózki widłowe spalinowe to jedne z najbardziej popularnych urządzeń transportu bliskiego. Na co dzień spotkać można urządzenia te w dwu wersjach - z silnikiem o napędzie Diesel lub gazowym (LPG). Która wersja jest lepsza? Który napęd jest bardziej wydajny? I czy obydwa opłacają się tak samo? Sprawdźcie, przechodząc do dalszej części artykułu!

2022-01-14 09:38:27 Artykuł Partnera 2181


ktory-wozek-widlowy-spalinowy-wybrac
 ktory-wozek-widlowy-spalinowy-wybrac

Spalinowe wózki widłowe - budowa

Wózki widłowe czołowe posiadają charakterystyczną konstrukcję. Co istotne, ten typ urządzeń występuje nie tylko w wersji Diesel czy LPG ale również z napędem elektrycznym. Jednak dzisiaj skupimy się na dwóch pierwszych typach wózków.

Charakterystyczne dla pojazdów tego typu jest umiejscowienie kabiny operatora równolegle do karetki wideł z masztem. Kabina operatora zabezpieczona jest metalową ramą określaną także jako "klatka bezpieczeństwa" - jej głównym celem jest zabezpieczenie operatora przed ewentualnym upadkiem ładunków z dużych wysokości.

Niezbędnym do unoszenia elementem budowy wózka widłowego jest oczywiście maszt. Od niego zależy maksymalna wysokość podnoszenia w pojazdach. Wyróżnia się 3 typy masztów: simplex (pojedynczy), duplex (podwójny), triplex (podwójny) - każdy kolejny zapewnia większe możliwości. Do masztu przymocowana jest karetka.

Karetka wideł to kolejny bardzo istotny element budowy wózka widłowego spalinowego. Ona sama porusza się w górę i w dół po maszcie, a także odpowiada za utrzymanie wideł z paletami. Widły do wózków widłowych same w sobie nie różnią się nadto od wideł do innych urządzeń. Przed ich zakupem czy wymianą należy jednak koniecznie sprawdzić w jaki sposób są zamontowane, tak aby wybrać prawidłowy model z uwagi na styl mocowania.

W przypadku wózków widłowych spalinowych bardzo istotne jest również źródło napędu. Tankowane wózki typu Diesel wyposażone są we wlew paliwa, z kolei wózki gazowe muszą posiadać butlę gazową. Jest ona montowana z tyłu, za siedzeniem operatora.

Bardzo istotne w przypadku butli gazowych jest to, że powinni wymieniać je tylko przeszkoleni operatorzy wózków (w trakcie kursu na wózki widłowe odbywa się również szkolenie z wymiany butli gazowych). Na wózkach można podpinać tylko i wyłącznie butle przeznaczone do widlaków (różnią się one od tradycyjnych i popularnych butli do kuchenek gazowych). Butla do wózka widłowego powinna posiadać:

  • nazwę producenta,
  • numer fabryczny zbiornika,
  • informację o pojemności oraz o masie butli,
  • a także o ciśnieniu gazu.

Ważne jest również aby butla do wózka widłowego spalinowego posiadała informację o dopuszczeniu do użytku.

wozek-widlowy-spalinowy-budowa
 wozek-widlowy-spalinowy-budowa

Najwięksi konkurenci wózków spalinowych

Jak wspomnieliśmy na wstępie trzecim wózkiem z kategorii wózków widłowych czołowych jest wózek z napędem elektrycznym. Jeszcze do niedawno wśród nabywców wózków widłowych istniało przekonanie, że wózki widłowe spalinowe powinno wybierać się do prac na zewnątrz budynków, natomiast wózki elektryczne sprawdzają się najlepiej jako pojazdy magazynowe. Jednak podział ten uległ zmianie za sprawą nowoczesnych rozwiązań wdrożonych do wózków widłowych spalinowych. A mowa tu konkretnie o filtrach spalin.

Filtry spalin w znaczącym stopniu ograniczają emisję spalin do powietrza, dzięki czemu wózki widłowe spalinowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w zamkniętych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Montowane są one w większości nowych wózków, jednak to nie oznacza, że nic nie da się zrobić z funkcjonującymi już na rynku od kilku lat wózkami spalinowymi. W wielu modelach możliwe będzie zamontowanie filtrów, warto jednak pomysł ten skonsultować z serwisem wózków widłowych, który sprawdzi czy wózek spalinowy spełnia warunki do takiego montażu.

Który wózek widłowy jest bardziej wydajny?

Głównym tematem i pytaniem, które zadajemy sobie w tym artykule nie jest jednak różnica między wózkami widłowymi spalinowymi a wózkami elektrycznymi, ale to, który z kategorii wózków z napędem spalinowym jest lepszy, bardziej wydajny oraz użyteczny w pracy z ładunkami.

Wózki gazowe mogą dysponować udźwigiem do nawet 8 ton. Jest to duża wartość w porównaniu z wózkami elektrycznymi. Jak to się ma jednak do urządzeń typu Diesel? Bardzo podobnie. Pod względem możliwości - takich jak udźwig czy podnoszenie urządzenia te osiągają porównywalne parametry.

Jeśli chodzi o emisję spalin - jest ona znacznie większa w przypadku wózków typu Diesel. Ich praca silnika również jest głośniejsza o kilka decybeli od dźwięków wydawanych przez wózek widłowy spalinowy z butlą gazową.

Minusem pracy na wózkach gazowych bywa jednak ograniczenie spowodowane zamontowaną na wózku butlą gazową, która może utrudniać widoczność. Nie dzieje się tak jednak w przypadku większości modeli, a te, które są współcześnie produkowane nie posiadają takich niedogodności.

Jeśli zatem pod względem wydajności obydwa urządzenia dysponują podobną mocą, co w przypadku opłacalności zakupu tego typu urządzeń?

wozki-widlowe-spalinowe-wydajnosc
 wozki-widlowe-spalinowe-wydajnosc

Diesel czy LPG - co opłaca się bardziej?

Przedsiębiorcy dużą wagę przywiązują nie tylko do użyteczności pojazdów podnośnikowych ale również do tego, jak kosztowna będzie ich eksploatacja. Jest to niezwykle istotne zarówno w firmach, które dysponują zaledwie jednym urządzeniem, jak i w tych, które koszty utrzymania wózka muszą pomnożyć razy kilka lub kilkanaście.

O ile w przypadku samego rodzaju napędu wykorzystanie w tym celu gazu LPG jest tańsze niż tankowanie oleju napędowego czyli Diesel, o tyle pozostałe koszty związane z eksploatacją tych urządzeń bywają wysokie. Do tego w kwestii praktycznej - pełen bak pozwala na znacznie dłuższą pracę niż pełna butla gazowa.

Co jednak kuszące dla wielu firm - koszt zakupu wózków gazowych jest o kilka tysięcy tańszy niż zakup wózka typu Diesel. Jak widać, finalnie jednak, jeśli chodzi o długodystansowe koszty eksploatacyjne to wózki spalinowe Diesel są bardziej opłacalne.

Wózki spalinowe - podsumowanie

wozek-spalinowy-podsumowanie
 wozek-spalinowy-podsumowanie

Pytanie które wózki lepiej wybrać - czy wózki widłowe gazowe czy spalinowe wózki widłowe Diesel pozostaje wciąż nierozstrzygnięte. Obydwa typy urządzeń posiadają wady i zalety, które mogą być istotne dla ich przyszłych właścicieli. Jednak pod względem technicznym obydwa typy podnośników oferują podobne parametry, przez co decyzja zakupowa często opiera się na tym, które wózki widłowe są tańsze i łatwiejsze w codziennym użyciu.