Czym jest i jak kształtuje się kurs wymiany walut?
Kurs wymiany to tzw. cena jednostki pieniężnej jednego kraju, wyrażona w jednostce pieniężnej innego kraju, metalach szlachetnych czy papierach wartościowych. Pojęcie „wymiany walut” wiąże się z taką cechą, jak wymienialność. Stopień wymienialności waluty określa mechanizm państwowej regulacji transakcji walutowych.
2021-01-25 10:20:59 Artykuł Partnera 1631
Co to znaczy, że waluta jest wymienialna?
• Walutę nazywa się swobodnie wymienialną, jeżeli w kraju tej waluty nie stosuje się żadnych ograniczeń dotyczących transakcji wymiany walut w stosunku do rezydentów i nierezydentów.
• Walutą niewymienialną nazywa się sytuację, gdy kraj tej waluty ustanowił ustawowo ograniczenia dotyczące prawie wszystkich rodzajów transakcji z nią.
• Waluta częściowo wymienialna jest uważana za walutę krajów, w których obowiązują ograniczenia i przepisy dotyczące niektórych rodzajów transakcji wymiany lub niektórych uczestników tych operacji.
W związku z tym wymienialność to możliwość swobodnej wymiany waluty na inne waluty i powrotu do waluty krajowej na rynkach walutowych. To kurs wymiany euro do innych walut światowych.
Popyt i podaż walut
Jeśli chodzi o handel międzynarodowy i inne zagraniczne operacje gospodarcze, stosunek przychodów i płatności w obcej walucie, a zatem podaż i popyt w obcej walucie, nie jest w równowadze. Przy dodatnim bilansie płatniczym spadają kursy walut na rynku walutowym danego kraju, a kurs waluty krajowej, np. euro, rośnie. Przeciwnie dzieje się, gdy kraj ma ujemny bilans płatniczy, ponieważ krajowi importerzy próbują kupić więcej walut obcych niż eksporterzy oferują w celu spłaty swoich zobowiązań zewnętrznych. Do przeliczania aktualnych kursów można wykorzystać kalkulator walut online, który znacznie usprawni nam pracę przy czasochłonnym przeliczaniu walut.
Dawne zasady wymiany walut
Wcześniej kurs wymiany opierał się na parytecie złota. Oznacza to, że był proporcjonalny do zawartości złota w walucie krajowej. W większości krajów oficjalny kurs krajowej jednostki monetarnej ustalany jest przez bank centralny czy też bank narodowy na potrzeby obliczania dochodów i wydatków budżetu państwa, wszelkiego rodzaju relacji płatniczych i rozliczeniowych państwa z organizacjami i obywatelami, a także do celów podatkowych i rachunkowych.