Czy wiesz, jak sprawdzić historię pojazdu przed zakupem? Dowiedz się, dlaczego jest to istotne!
Planujesz kupić pojazd, ale boisz się, że zostaniesz oszukany? Często z pozoru okazyjna oferta kryje za sobą informacje, których sprzedający nie chce ujawnić. Atrakcyjna cena i świetny stan pojazdu to pierwsze elementy, które skłaniają Cię do zakupu, ale nie podejmuj decyzji pochopnie. Sprawdź historię auta!
2023-07-26 11:15:08 art partnera 772
Oszustwa i mijanie się z prawdą wśród sprzedających, a przede wszystkim handlarzy pojazdami, to dość częsta praktyka. Auta przygotowywane do sprzedaży mają przyciągać uwagę korzystną ceną i zadbanym wyglądem. Często zdarza się jednak, że prawda jest zupełnie inna. Oczywiście nie każda transakcja nastawiona jest na przekręt, ale musisz być uważny! Zapoznaj się z tym, jak w prosty i szybki sposób sprawdzić prawdomówność zbywcy.
Dlaczego weryfikacja historii pojazdu jest tak istotna?
Niestety oszustwa, których dopuszczają się sprzedający pojazdów, są dość powszechne. Niski przebieg, bezwypadkowość, świetny stan i niewielkie koszty eksploatacji, a przy tym korzystna cena - brzmi zachęcająco? Oczywiście, że tak. Takie auto od razu przykuje uwagę i taki jest właśnie w tym cel. Często przed sprzedażą pojazdy doprowadzane są do jak najlepszego stanu, aby wyglądały na zadbane. Jedno ogłoszenie okaże się prawdziwe, a inne trochę przekoloryzowane. Ważne jest to, abyś nie wierzył we wszystko, co mówi sprzedający. Oczywiście nie nastawiaj się od razu na to, że wszystko jest jednym wielkim kłamstwem. Po prostu sprawdź poprawność tych informacji. Weryfikacja zajmie Ci kilka minut, a dzięki niej być może uchronisz się od transakcji, której później będziesz żałował.
Jeśli udało Cię się znaleźć odpowiedni pojazd, zweryfikowałeś jego historię i jesteś zdecydowany na zakup, pamiętaj także o ubezpieczeniu OC. W doborze odpowiedniej oferty i wyjaśnieniu tematu ochrony pomoże Ci poradnik, który przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.
Gdzie możesz sprawdzić historię pojazdu?
Historię pojazdu sprawdzisz na kilka sposobów. Najpopularniejszy jest serwis HistoriaPojazdu.gov.pl. Tę usługę przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Baza powstała w 2014 roku, a dostęp do niej jest bezpłatny. Funkcjonuje na podstawie przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dane gromadzone od 2004 roku pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Mają charakter informacyjny i nie są traktowane jako dokument urzędowy. Ze względu na to, że przekazywane są przez kilka tysięcy podmiotów, które korzystają z różnych narzędzi teleinformatycznych, zdarzają się rozbieżności.
Informacje na temat pojazdu możesz także uzyskać za pośrednictwem serwisu carQ, autoDNA, VIN-Info, Carfax oraz autobazy. Korzystanie z tych portali jest jednak płatne.
Innym rozwiązaniem na weryfikację danych pojazdu jest kontrola w Autoryzowanej Stacji Obsługi lub na stacji diagnostycznej. Pozwoli Ci ona na uzyskanie informacji dotyczących np. stanu lakieru czy stopnia wyeksploatowania poszczególnych elementów. Dowiesz się także, czy przebieg jest autentyczny.
Jakich danych potrzebujesz do sprawdzenia historii pojazdu?
Do sprawdzenia historii pojazdu nie potrzebujesz wielu informacji. Dane, których wymagają portale są łatwo dostępne. Jeżeli chcesz skorzystać z serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl, potrzebujesz numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji. Odnajdziesz je w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu. Jeżeli jesteś przed zakupem auta i nie posiadasz takich informacji, możesz poprosić właściciela o ich podanie.
Bazy autoDNA, VIN-Info, Carfax oraz autobaza do uzyskania podstawowych danych wymagają podania jedynie numeru VIN pojazdu. Szczegółowy raport jest płatny.
Jeżeli chcesz skorzystać z bazy carQ, potrzebujesz tych samych informacji jak w przypadku serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl.
Czego dowiesz się, weryfikując historię pojazdu?
Historia pojazdu pozwala na uzyskanie wielu przydatnych informacji. Często zdarza się, że są one kluczowe i decydują o tym, czy pojazd jest wart zakupu. Pozwalają ocenić prawdomówność sprzedającego i poszerzyć wiedzę na temat auta.
Sprawdzając historię pojazdu, uzyskasz informacje na temat:
- ważności ubezpieczenia OC,
- ważności i terminów wykonanych badań technicznych,
- właściciela (osoba prywatna czy firma),
- liczby właścicieli od czasu jego rejestracji w Polsce,
- kradzieży lub wyrejestrowania,
- danych technicznych,
- stanu licznika (informacje gromadzone z badań technicznych od 2014 roku),
- ryzyka odnotowane za granicą.
Więcej na temat historii pojazdu dowiesz się także z artykułu dostępnego na https://mubi.pl/poradniki/historia-pojazdu-jak-sprawdzic/.
Czy możesz sprawdzić informacje na temat pojazdu, który nie jest zarejestrowany w Polsce?
Informacje i ryzyka sprawdzisz także na temat pojazdów zagranicznych. Mowa tu o autach, które nie są zarejestrowane w Polsce i nie ma ich w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jak to zrobić? Potrzebny jest do tego profil zaufany. Dzięki temu dowiesz się np., czy pojazd był zalany, kradziony lub przeznaczony na taksówkę. Gromadzone dane pochodzą np. z Holandii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Hiszpanii oraz Kanady i Stanów Zjednoczonych. Ich uzyskanie ma jedynie charakter informacyjny. Oznacza to, że dokument nie jest traktowany jako urzędowy.