r e k l a m a

Czy naprawa elektroniki bywa opłacalna?


Wiele osób uważa, że o wiele taniej jest kupić nowe urządzenie niż decydować się na naprawę uszkodzonego sprzętu i zanosić go do serwisu. Niestety, ale w tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy, gdyż producenci urządzeń elektronicznych dążąc do tego, by zwiększać wyniki sprzedaży, dokładają wszelkich starań, by uświadomić nas, że naprawa elektroniki zupełnie się nie opłaca.

serwis-elektroniki
 serwis-elektroniki

Wiele osób uważa, że o wiele taniej jest kupić nowe urządzenie niż decydować się na naprawę uszkodzonego sprzętu i zanosić go do serwisu. Niestety, ale w tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy, gdyż producenci urządzeń elektronicznych dążąc do tego, by zwiększać wyniki sprzedaży, dokładają wszelkich starań, by uświadomić nas, że naprawa elektroniki zupełnie się nie opłaca. Na szczęście jednak istnieją solidne serwisy, które przekonują nas do tego, by nie decydować się na wyrzucenie uszkodzone go sprzętu, a zdecydować się na to, by dać mu drugie życie.

W trosce o środowisko

Zarówno producenci urządzeń elektronicznych, jak i ich nabywcy i konsumenci, coraz większą uwagę zwracają na środowisko, dlatego też niezwykle istotne jest sposób działania oraz tworzenia sprzętu elektronicznego i jednocześnie jego wpływ na otoczenie. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż tak naprawdę nigdy jeszcze w historii nie dochodziło do produkcji takiej ilości elektroniki, jaką mamy aktualnie dzisiaj. Niestety, ale podążają za tym poważna konsekwencja, gdyż warto wiedzieć, iż wyprodukowanie jednego smartfona w zdecydowanej większości wiąże się z emisją nawet do 100 kg dwutlenku węgla, co dla naszej planety bywa zabójcza. Użyć porównania możemy przywołać fakt, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju jest w stanie wyemitować taką ilość dwutlenku węgla w ciągu około pięciu dni. Jeżeli dokonalibyśmy przeliczeń, a jednocześnie zwrócili uwagę na to, że roczna sprzedaż telefonu w naszym kraju sięga około 9 000 000 egzemplarzy, ilość dwutlenku węgla, który przedostaje się przez to do atmosfery, przyprawia o zawrót głowy.

Nie oznacza to jednak, że dążymy do tego, by zaprzestać produkcji nowych urządzeń, mimo że coraz częściej naprawa elektroniki bywa działaniem popularnym. Tak naprawdę aktualnie cały świat nazywamy globalną wioską, co między innymi oznacza, że bezproblemowo i niezwykle szybko możemy komunikować się z różnymi osobami w dowolnych miejscach na całym świecie. Dlatego też producenci sprzętów elektronicznych dążą do tego, by jednocześnie produkować i zachęcać do nowych zakupów, ale jednocześnie namawiają do odnawiania starych urządzeń, co oznacza, że naprawa elektroniki znowu staje się nie tylko popularna, ale również opłacalną, o ile znajdziemy solidny i uczciwy serwis.

Przykład z góry

Doskonałym przykładem może być to Firma Apple, która dba o refurbishment, czyli wspomniane odnawiania starych urządzeń i tego typu sprzęty możemy zakupić bezpośrednio na stronie internetowej producenta. Ponadto warto zwrócić uwagę na niezwykle popularne i ogromne platformy sprzedażowe, takich np. jak eBay lub Amazon, które zadbały o stworzenie osobnej kategorii, w której możemy znaleźć odnowione produkty. Istotne jest to, że posiadają one nawet gwarancję, z której mogą skorzystać klienci.

Śmiało możemy przyznać, że naprawa elektroniki bywa coraz częstszym wyborem wśród konsumentów. Coraz częściej tego typu procesy, które dotyczą odnawiania sprzętu, związane są z ratowaniem takich urządzeniach właśnie smartfony, ale również laptopy, czytniki e-booków czy nawet aparaty fotograficzne. Chętnie również naprawiamy wysokiej jakości sprzęt audio.

Celowe powtarzanie produktu

Tak naprawdę mimo tego, że coraz chętniej dążymy do odnawiania uszkodzonego sprzętu, również musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że producenci urządzeń elektronicznych celowo dbają o to, by proponowane przez nich urządzenia posiadały określony termin przydatności. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że tak właśnie działa marketing, który zachęca nas do tego, by posiadać więcej i jednocześnie inwestować w najnowsze propozycje, które mają spełnić nasze oczekiwania.

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna uważaliśmy, że naprawa elektroniki to czynność, na którą w ogóle nie warto zwracać uwagi, gdyż dotyczy ona dodatkowych kosztów, a i tak nie zyskujemy gwarancji, że uszkodzony sprzęt nie zepsuje się ponownie. Jednak chętniej w ostatnich latach inwestujemy w wysokiej jakości urządzenia, które więcej kosztują, a wymiana ich na nowe rozwiązania znacznie nadszarpnęłaby nasz budżet domowy. Dlatego bez względu na to, z jakim rodzajem usterki się zmagamy, naprawa elektroniki znowu wraca do łask i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.