r e k l a m a

Co zrobić z odpadami budowlanymi?

fot
 fot

Wiosenne porządki dla wielu osób oznaczają nie tylko zmianę dekoracji w domu. Cieplejsze i dłuższe dni, umożliwiają rozpoczęcie odkładanych w sezonie zimowym prac budowlano-remontowych. A te jak wiadomo wiążą się z organizacją podstawowych materiałów budowlanych i przygotowaniem szczegółowego planu. Częstym błedem jest pominięcie kwestii związanej z pozostałościami remontowymi. Właściciel posesji ma obowiązek zadbać o wywóz gruzu, styropianu czy zalegających gabarytów. To on odpowiada za zgodne z prawem usunięcie śmieci, a do tych czynności zalicza się również utylizacja papy oraz wywóz cegieł, zerwanych tapet czy puszek po farbach. Istnieje kilka legalnych rozwiązań, pozwalających usunąć zalegające odpady. Jednym z najbardziej wygodnych jest wynajem kontenerów dostosowanych do rodzaju śmieci. Jak zorganizować kontener na odpady i uniknąć kary? Co warto wiedzieć o wynajmie kontenerów biurowych, magazynowych czy pojemników na prywatne posesje?

Kto jest odpowiedzialny za wywóz gruzu i odpadów poremontowych?

Zgodnie z ustawą dotyczącą śmieci, to wytwórca odpadów jest odpowiedzialny za ich prawidłowe zagospodarowanie. W związku z tym to on ponosi wszelkie koszty, obejmujące zakup odpowiednich worków typu Big-Bag czy wynajem kontenera. Właściciel posesji, który decyduje się na prace budowlane, musi zatem przygotować plan remontu oraz porządkowania przestrzeni po jego zakończeniu. Gruz, stare meble, deski, zerwane kafle czy drzwi, nie mogą trafić do pojemników komunalnych. Ich utylizacją powinna się zająć firma specjalizująca się w zagospodarowaniu odpadów jak np. ta https://zamow-kontener.pl/slaskie/wywoz-gruzu-katowice/. Dedykowany kontener na papę, gabaryty lub też kontener na zmieszane odpady opakowaniowe, gwarantuje kompleksową i wygodną obsługę zlecenia. 

Gdzie nie wolno wyrzucać odpadów?

Mogłoby się wydawać, że odpady po remoncie, jak każde inne śmieci, można wyrzucić do pojemników komunalnych. Tymczasem grożą za to wysokie kary finansowe. Warto również podkreślić, że wspólnota lub spółdzielnia w bardzo prosty sposób może zweryfikować kto jest ich właścicielem. Coraz więcej osiedli jest bowiem monitorowanych. Zabrania się również pozostawiania gruzu, starych tapet czy opakowań budowlanych w lasach lub na polach. Na sprawcę tego typu działań może zostać nałożony nie tylko mandat, ale nawet i kara ograniczenia wolności. Co więcej nielegalne jest także składowanie śmieci na prywatnym terenie zarówno przedsiębiorstwa jak i osób indywidualnych. Dlatego planując prace budowlane, należy z wyprzedzeniem zadbać o specjalistyczny odbiór odpadów od firm lub też wynajem kontenera na gruz czy inny rodzaj pozostałości.

Wynajem kontenerów, czyli jak bezpiecznie pozbyć się odpadów

Właściciel odpadów ma obowiązek zabezpieczyć je i zadbać o utylizację. Jedną z metod usunięcia śmieci z posesji jest dostarczenie ich do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mieszkańcy miast mają możliwość przywiezienia tam pozostałości budowlanych takich jak opakowania po farbach i klejach, gruz, glazura czy szkło. Meble zaś można przygotować do odbioru dla lokalnego operatora zabierającego śmieci w wyznaczonym terminie. Jednak dużo bardziej komfortową formą zagospodarowania odpadów poremontowych jest kontener na zmieszane odpady budowlane lub też kontener na gabaryty. Usługa polegająca na wynajmie kontenera, gwarantuje właścicielowi śmieci kompleksową realizację, w której skład wchodzi dostawa kontenera, jego odbiór, a także utylizacja odpadów.

Kompleksowy wynajem kontenerów Katowice i okolice

Usługa odbioru odpadów Śląskie dotyczy pełnowymiarowej obsługi klienta. To nie tylko wywóz gruzu Katowice, ale i zagospodarowanie śmieci takich jak papa, styropian, wełna mineralna, folia czy różnych opakowań. Wynajem kontenerów Katowice obejmuje także wywóz wielkogabarytowy. Możliwe jest także wykonanie zamówienia na kontenery sanitarne. W zależności od indywidualnych potrzeb właściciela i rodzaju śmieci, istnieje możliwość realizacji zlecenia na kontener na gruz Katowice + wynajem kontenerów na odpady budowlane o wielu rozmiarach począwszy od 2 m³ aż do 36 m³.

Jak zamówić kontenery biurowe, kontenery magazynowe lub pojemniki na prywatne posesje?

Zarówno jeśli chodzi o kontener biurowy, jak i kontenery budowlane, realizacja zlecenia przebiega bardzo szybko. Zamówienie na pojemnik można złożyć telefonicznie lub mailowo. Po dookreśleniu jego podstawowych parametrów i warunków usługi, kontenery na wynajem mogą stanąć na posesji zamawiającego nawet tego samego dnia. Zleceniobiorca w ramach zamówienia musi także samodzielnie kontener odebrać w ustalonym wcześniej terminie.

Decydując się na prace budowlane, należy mieć na uwadze nie tylko zakup narzędzi remontowych. Podczas remontu generowanych jest mnóstwo odpadów i to właściciel odpowiada za pozbycie się ich. Dlatego przygotowując całe zaplecze budowy, warto wcześniej wynająć kontener, który pozwoli nie tylko legalnie pozbyć się śmieci, ale i znacząco ułatwi czynności remontowe.