r e k l a m a

Co odpowiada za ostry smak papryczek chilli?


Każdy kto miał okazję spróbować ostrych papryczek chilli, doskonale wie jak trudno znieść ich ostry smak. Co ciekawe, nie wszyscy odczuwają pieczenie równie intensywnie. Osoby często próbujące ostrych potraw, są mniej wyczulone na pikantny smak papryczek chilli. Nie każdy jednak wie, jaka substancja odpowiada za ową pikantność. W dzisiejszym poradniku omówimy co wpływa na ostry smak papryczek chilli oraz jak szybko zneutralizować go po spożyciu.

2021-11-30 11:06:49 Artykuł Partnera 95


chilli
 chilli

Dlaczego papryka chilli jest ostra?

Za ostry smak papryczek chilli odpowiada substancja zwana kapsaicyną. W normalnych warunkach jest bezbarwną i oleistą cieczą, które nie rozpuszcza się w wodzie. Dobrze rozpuszcza się natomiast w olejach i alkoholach. Działanie kapsaicyny na nasz organizm jest nieco skomplikowane, ale w uproszczeniu można powiedzieć, że oddziałuje ona na receptory odpowiedzialne za wykrywanie ciepła i uszkodzeń ciała. To właśnie to powoduje, że po zjedzeniu papryczek czujemy się podobnie, jak po wypiciu czegoś bardzo gorącego. Więcej informacji na temat kapsaicyny, znajduje się na stronie joblife.pl.

Co ciekawe, większość ptaków odporna jest na owe działanie kapsaicyny, dzięki czemu stanowią one naturalną ścieżkę rozmnażania papryczek. Po zjedzeniu owoców papryki, wydalają niestrawione pestki w innym miejscu, z których wyrasta roślina. Niemniej jednak zarówno dla człowieka, jak i innych ssaków, kapsaicyna jest skutecznym środkiem odstraszającym. Czy jednak istnieje sposób na szybkie pozbycie się piekącego smaku papryczek?

Jak zneutralizować kapsaicynę?

Większość osób po zjedzeniu pikantnych potraw sięga po szklankę zimnej wody. Niestety w przypadku papryczek chilli zawierających kapsaicynę przyniesie to mizerny rezultat. Dlaczego? Ponieważ tak jak wcześniej napisaliśmy, kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie. Popicie wodą może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ rozniesie substancję po całej jamie ustnej. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie przepicie potrawy tłustym mlekiem lub alkoholem. Kapsaicyna dobrze rozpuszcza się w tych ośrodkach, a zatem stanowią one dobry sposób na pozbycie się piekącego smaku w ustach.