Co należy wiedzieć o ogrzewaniu podczerwienią?
Najpopularniejsze znane źródła ciepła to słońce i ogień. Ciepło odczuwane na zewnątrz to właśnie to pochodzące ze słońca. Wynika to z promieniowania podczerwonego. Podobne działanie wykazują promienniki wykorzystywane w ogrzewaniu na podczerwień. Ta metoda jest znana od wielu lat i ceniona ze względu na swoje podobieństwo do naturalnej formy.
Na czym polega ogrzewanie na podczerwień?
Podczerwień nie sprawia, że nagrzewa się powietrze - zamiast tego ogrzewa przedmioty znajdujące się we wnętrzu. To właśnie one odpowiadają następnie za oddawanie energii. Dzięki temu można uniknąć suchości powietrza i jego uciekania do góry. Ogrzewanie na podczerwień jest bardziej efektywne od tradycyjnego, konwektorowego. Panele są wyjątkowo wydajne. Do ogrzania 10m2 potrzebne jest 650 W, a w przypadku klasycznego ogrzewania będzie to nawet 2000 W. Panel grzeje w podobny sposób jak promienie słoneczne. Rozwiązanie to jest zdrowe, umożliwia natychmiastowe odczucie ciepła, nawet w odległości 50-100 cm od panelu. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień zapewnia rozłożenie temperatury w sposób równomierny w całym pomieszczeniu. Po dotknięciu panelu nie można się poparzyć, a jedynie poczuć ciepło. Ten typ ogrzewania polecany jest również jako pomocniczy przy ogrzewaniu za pomocą kominka.
Zalety korzystania z ogrzewania na podczerwień
W najbliższej przyszłości ceny surowców mają gwałtownie wzrosnąć. Ogrzewanie domu z wykorzystaniem starych, klasycznych metod staje się coraz bardziej nieopłacalnym rozwiązaniem. Alternatywą jest opisywane ogrzewanie na podczerwień. Da się je szybko i łatwo zamontować, bez kucia, rur i wody. Opcja ta jest nawet o 30% bardziej wydajna od tradycyjnych sposobów ogrzewania. To najtańsze, niezawodne i czyste rozwiązanie. Za pomocą tej metody da się ogrzać zarówno prywatne domy, jak i firmy. Co więcej, nie trzeba nawet rezygnować z dotychczasowego ogrzewania. Panele da się zasilić fotowoltaiką i w ten sposób obniżyć zdecydowanie koszty. Instalacja będzie działała bezawaryjnie przez wiele lat. Jeśli chodzi o koszty, są one porównywalne z kosztami pompy ciepła i niższe niż w przypadku ogrzewania gazem i pozostałymi popularnymi metodami. Kolejną zaletę stanowi fakt, iż przy ogrzewaniu na podczerwień nie ma ryzyka ulatniania się i wycieków, nie ma tu też mowy o ogniu czy popiele. Z tej metody można korzystać również w starszych budynkach. Jest ona bezpieczna także dla alergików. Warto mieć na uwadze, że instalacją musi zająć się wykwalifikowany fachowiec.