r e k l a m a

Chorwacja na wakacje – samochodem czy samolotem?


Słoneczna, przyjazna, zachwycająca krajobrazami i zabytkami – tak w dużym skrócie można opisać, jaka jest Chorwacja. Ten kraj szczególnie upodobali sobie Polacy wybierający się na wakacyjne wojaże własnym samochodem. Czy wakacje z dojazdem własnym w Chorwacji się opłacają? A może lepiej wybrać się tam samolotem? Nie wiesz, co wybrać? Poniższy artykuł na pewno pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję!

crikvenica uzdrowisko kvarner region chorwacja
 crikvenica uzdrowisko kvarner region chorwacja

Wakacje w Chorwacji

Chorwacja od lat jest chętnie wybieranym wakacyjnym kierunkiem. Oczarowuje dziewiczą przyrodą i niesamowitymi krajobrazami, morze jest tu krystalicznie czyste, a Ci, którzy nie chcą spędzać wakacji wyłącznie na plaży, mają do dyspozycji bogactwo niezliczonych zabytków m.in. w Dubrowniku i Splicie. Wakacyjną atmosferę dopełnia przepyszna lokalna kuchnia, wino i niepowtarzalny bałkański klimat.

Najpopularniejsze miejsca na urlop w Chorwacji to jeden z najpiękniejszych regionów Europy – Dalmacja z Dubrownikiem i Riwierą Makarską, klimatyczna Istria z zabytkami światowej klasy, a także urokliwe Kvarner ze znanym uzdrowiskiem Crikvenica, wyspą Krk i parkami narodowymi.

Podczas planowania wakacji w Chorwacji zawsze pojawia się jednak pytanie – dojazd własnym samochodem czy podróż samolotem? I jeden, i drugi sposób na podróż do tego kraju ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Zarówno podróż samochodem, jak i samolotem do Chorwacji ma swoje plusy i minusy. Jakie? Czytaj dalej! Jeśli już teraz chcesz znaleźć oferty wakacji w Chorwacji - kliknij TUTAJ.

forteca fort lovrijenac dubrovnik chorwacja
 forteca fort lovrijenac dubrovnik chorwacja

Podróż samolotem do Chorwacji

Samolot o oczywiście szybki i bardzo wygodny środek transportu. To właśnie nim dotrzemy do Chorwacji znacznie szybciej. Nie musimy się też martwić o zajęcia dla dzieci na czas podróży, bo podróż trwa ok. 2 godzin, o posiłki i napoje podczas przelotu (można je kupić na pokładzie). Komfort podróży jest większy niż podczas podróży samochodem, a na miejscu nie musisz martwić się o parking. Przelot samolotem to więc oszczędność czasu i stawianie na wygodę.

Ma jednak również swoje minusy. Jeśli wybierasz się na wakacje większą grupą, to koszty przelotu mogą okazać się znacznie wyższe, niż koszt przejazdu samochodem. Podczas przelotu nie zobaczysz nic, poza lotniskiem wylotu i lądowania, a dodatkowo obowiązują Cię limity bagażu – jego wagi i rozmiaru. Jeśli chcesz przemieszczać się po Chorwacji, musisz zaplanować dodatkowy wydatek na wynajem samochodu lub bilety komunikacji między miastami. Alternatywą mogą być także wycieczki fakultatywne. Podsumowując, jeśli w podróży najważniejsza jest dla Ciebie wygoda, znacznie bardziej zależy Ci na szybkiej i komfortowej podróży niż na niskich kosztach, a podczas wakacji stawiasz raczej na relaks przy basenie lub na plaży, to podróż samolotem do Chorwacji będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Zobacz jakie ciekawe oferty wakacji w Chorwacji oferuje np. Biuro Podróży ITAKA.

miasto split widok z lotu ptaka plaze chorwacja
 miasto split widok z lotu ptaka plaze chorwacja

Dojazd własny, czyli Chorwacja samochodem

Wiele osób decyduje się na wakacje w Chorwacji z dojazdem własnym. Podróż swoim samochodem ma szereg zalet. Pierwszą z nich jest duża swoboda przemieszczania się – możesz zatrzymywać się wtedy, kiedy chcesz, zwiedzać najpiękniejsze miejsca na trasie. Samochód to także doskonała przestrzeń, by zabrać ze sobą więcej bagażu – tu za zbyt ciężką walizkę nie dopłacisz ani grosza.

To także doskonała alternatywa dla tych, którzy boją się latać samolotem oraz osób, które na miejscu planują sporo zwiedzać, przemieszczać się od jednego miasta do drugiego i nie chcą, by coś je ograniczało. To dobry sposób na podróż dla rodzin z dziećmi i grup znajomych – bilans kosztów przy 4 osobach w samochodzie najczęściej jest korzystniejszy pod względem finansowym niż koszt dojazdu na lotnisko, biletów lotniczych, a później wycieczek i transferów podczas wakacji.

Tak jak wakacje samolotem, tak i Chorwacja samochodem ma swoje minusy. Dojazd własny na miejsce zajmuje kilkanaście godzin, więc kierowcy potrzebne będą przystanki lub zmiennik. Po dotarciu na miejsce musisz też pomyśleć o tym, gdzie zaparkujesz swój samochód, a także jakie są ceny paliwa na miejscu. Do kosztu przejazdu musisz też doliczyć opłaty za autostrady, korzystanie z toalet na trasie, a także jedzenie i picie podczas przejazdu, jeśli zamierzasz korzystać z restauracji czy barów.

Jaka metoda podróży jest więc lepszym wyborem? To wszystko zależy od Twoich preferencji. Szybko i komfortowo dolecisz na miejsce samolotem, ale jeśli lubisz zwiedzać po drodze, chcesz mieć większą swobodę podróży do Chorwacji i po tym kraju, a także celujesz w tanie wakacje – rozważ oferty z dojazdem własnym z ITAKI.