r e k l a m a

Chcesz uczyć się dziergania? Sprawdź od czego zacząć!


Dzierganie na drutach to już nieco zapomniane hobby, lecz ostatnio zyskujące na popularności. Robienie na drutach pozwala tworzyć spersonalizowane i wyjątkowe dzianiny, takie jak szaliki, swetry, czapki, skarpetki czy serwetki. W dodatku szeroki wybór włóczek pozwala na nieograniczone wariacje kolorystyczne. Co ciekawe, dzierganie może być także sposobem na dodatkowy zarobek. Niemniej jednak wymaga ogromnej cierpliwości i dokładności. Od czego zacząć robienie na drutach?

2021-12-01 12:41:33 Artykuł Partnera 1290


dzierganie
 dzierganie

Jakie druty dziewiarskie wybrać?

Naturalnie aby robić na drutach potrzebujemy… drutów! To wbrew pozorom nie jest takie łatwe, ponieważ na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnych rodzajów drutów dziewiarskich. Różnią się one nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale też rozmiarami. Wszystkie te parametry nie pozostają bez znaczenia, ponieważ inaczej pracuje się drutami metalowymi, drewnianymi, bambusowymi, a jeszcze inaczej teflonowymi.

Poszczególne druty mają nie tylko różną fakturę powierzchni przez co oczka ześlizgują się bardziej lub mniej ochoczo, ale również skłonność do wyginania się. Ta elastyczność wpływa na komfort operowania drutami i dla przykładu druty metalowe praktycznie nie są elastyczne, a te wykonane z drewna będą wyginać się już bardziej odczuwalnie. Jeżeli zaczynamy przygodę z dzierganiem, zaleca się wybór drutów metalowych w rozmiarze 12.

Rodzaje włóczek do dziergania

Drugi element układanki to włókno. Tutaj wybór jest jeszcze większy niż w przypadku drutów dziewiarskich. Włóczki mogą być wykonane m.in. z wełny, bawełny, pędów bambusa, akrylu czy z domieszką kaszmiru. Do tego dostępne są w tysiącach odmian kolorystycznych co sprawia, że w doborze odpowiedniej włóczki ogranicza jak wyłącznie nasza wyobraźnia. Naturalnie na rynku znajdziemy włóczki różnych producentów, jak np. Himalaya Dolphin Baby. Czy warto inwestować w markowe włóczki? Doświadczeni dziewiarze są zgodni, że jak najbardziej tak! Wysoka jakość włókien sprawia, że wykonane z ich pomocą dzianiny nie mechacą się, nie odbarwiają i nie kurczą podczas prania. Na koniec warto dodać, że przy kompletowaniu zestawu do dziergania, musimy zwrócić uwagę zarówno na rozmiar drutów, jak i włóczek, tak aby do siebie pasowały.