r e k l a m a

Centrum Przesiadkowe przestrzenią dla artystów


W budynku obsługi podróżnych przy ul. Sokoła można oglądać wystawę malarstwa na szkle Zbigniewa Grzywy. To artysta sercem związany z Pszczyną. Urodził się i wychował kilkadziesiąt metrów od budynku, w którym obecnie prezentowane są jego prace.

2021-03-18 10:14:19 Powiat Pszczyński 1308


Powiat Pszczyński
 Powiat Pszczyński


- Wystawa jest w miejscu dla mnie magicznym, ponieważ urodziłem się przy dawnej ulicy 1 Maja, 50 m od budynku obecnego Centrum Przesiadkowego. Dzieciństwo spędziłem w budynku nazywanym Szeferwilla. Jako kilkuletni chłopak spędzałem z rówieśnikami piękne, młodzieńcze chwile, bawiąc się w schronach - wspomina Zbigniew Grzywa, artysta-amator, który maluje farbami olejnymi na szkle. Swoje prace często oprawia w stare ramy okienne.

Na wystawie w Centrum Przesiadkowym można oglądać kilkanaście obrazów. Ich tematyka jest przede wszystkim religijna, pasyjna. - Inspiracją jest sacrum od początku związane z techniką malowania na szkle. Kiedyś byłem bliski malarstwu tradycyjnemu, a z czasem zmieniłem sposób przekazywania, który jest moim warsztatem. To moja technologia, pomysł i realizacja - mówi Zbigniew Grzywa.

- Cieszę się, że Centrum Przesiadkowe żyje i stało się przestrzenią dla artystów. To miejsce, w którym można otrzeć się o sztukę przy okazji, nie wybierając się specjalnie do galerii. Pan Zbigniew Grzywa jest sercem, urodzeniem związany z Pszczyną. To nasz artysta, tutaj wychowany. Jego prace są inspirujące, odpowiadają atmosferze Wielkiego Postu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński, która zachęca do zobaczenia wystawy.

To już trzecia wystawa zorganizowana w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie. W wakacje ubiegłego roku można było oglądać tu zdjęcia śląskiej przyrody autorstwa fotografów skupionych w Okręgu Śląskim Związku Polskich Fotografów Przyrody. W ostatnich tygodniach prezentowane były fotografie Andrzeja Grynpetera, obrazujące powiat pszczyński w pandemicznym, 2020 roku.

Wystawa jest częścią projektu „Przesiądź się na kulturę”. To seria wydarzeń kulturalnych organizowanych przez powiat pszczyński przy Centrum Przesiadkowym i nie tylko. Do tej pory w ramach projektu zostały zorganizowane plenerowe koncerty z udziałem uzdolnionej młodzieży, lokalnych zespołów i chórów oraz wystawy.