r e k l a m a

CAŁKOWICIE ZLEKCEWAŻYLI CZERWONE ŚWIATŁO

2023-12-04 13:42:46 Policja Pszczyna 683


fot. Policja Pszczyna
 fot. Policja Pszczyna

Trwa przebudowa dróg wojewódzkich DW 928 oraz DW 925 w powiecie mikołowskim oraz na terenie gminy Kobiór. Wprowadzona tam czasowa zmiana organizacji ruchu, a wraz z nią tymczasowa sygnalizacja świetlna, ma za zadanie pomóc kierowcom pokonać remontowane odcinki trasy. Sporo z nich lekceważy jednak czerwone światło i bez wahania, jak gdyby nigdy nic, jedzie dalej.

DW 928 Kobiór
 
Od kilkunastu tygodni DW 928 oraz DW 925 w powiecie mikołowskim stały się placem budowy. Wprowadzona została zmiana organizacji ruchu oraz liczne sygnalizatory świetlne, których zadaniem jest regulacja ruchu wahadłowego. O ile reguła zakazu wjazdu na czerwonym świetle zdaje się być niekwestionowaną, okazuje się, że na wskazanych odcinkach regularnie dochodzi do patowych sytuacji. Mający zielone światło kierowcy chcieliby jechać, jednak z przeciwnej strony jadą samochody. Do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz jednostki Policji z Pszczyny regularnie trafiają zgłoszenia o incydentach, których efektem są tworzące się zatory.

W minionym tygodniu mundurowi z mikołowskiej i pszczyńskiej drogówki wraz z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne, by sprawdzić jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Podczas akcji wykorzystali radiowóz RSD - Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Znajdujący się tam sprzęt, rejestrował niezgodne z przepisami zachowania kierowców, którzy nie zastosowali się do sygnalizacji świetlnej i, mimo że nie mieli zielonego światła, pokusili się o wjazd na remontowany odcinek.

Policjanci przypominają: żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie! Przepisy drogowe dopuszczają możliwość przejazdu na tym świetle tylko w przypadku, gdy samochód znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że kierowca nie ma żadnej możliwości zatrzymania się bez gwałtownego hamowania, co stworzyłoby zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przypominamy, że sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się światło czerwone. Wykroczenie zagrożone jest mandatem w wysokości 500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i prawidłowe zachowanie na drodze! Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, jak również komfort codziennych podróży zależy także od nas samych! Brak wyobraźni oraz lekceważące podejście do obowiązujących w ruchu drogowym reguł, to w opisywanej sytuacji brak szacunku do innych kierowców.

Wspólne działania Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie będą kontynuowane.