r e k l a m a

6 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę zamawiając stronę www

2020-08-22 09:41:41 Artykuł Partnera 1370


tworzeniestronwordpress
 tworzeniestronwordpress

Nie ma wątpliwości, że wyszukiwarki internetowe takie jak Google, Bing, DuckDuckGo, Yahoo, jak i wizytówki firmowe, portale typu gowork, katalogi firm z opiniami zostaną z nami przez kolejne dekady. Spróbujmy wyobrazić sobie technologię, która spowoduje, że internet straci swoją użyteczność, lub przybraną formę... Raczej trudno wyobrazić sobie technologię, która spowodowałaby, że internet stracił by swój core.

Chip w głowie zapowiadany przez Elona Muska? Może VR? A może voice search? Założę się, że wszystkie te zapowiadane technologie nie zmienią faktu, że nadal będziemy korzystać z internetu w przybliżonej do dzisiaj formie. A co ze zmianami? Zmiany będą występować, lecz marginalne.

Strony internetowe będą rozbudowane, droższe, a jednocześnie podstawowe projekty stron oparte o coraz prężniej rozwijane CMS będą tańsze, prostsze w utrzymaniu. Podążając w tym kierunku za 5, 10 lat każda działalność gospodarcza zatrudniająca pracowników na swojej stronie wstawi interaktywną wizualizację 3D swojego biura, czy film przedstawiający firmę (nie koniecznie wstawiony na youtube). Większość zmian w branży można przewidzieć obserwując firmy z zagranicy. Z interaktywnych wizualizacji mają teraz szansę korzystać osoby zainteresowane wynajmowaniem, lub kupowaniem mieszkań na portalach ogłoszeniowych. Filmy wbudowane w strony internetowe nie korzystające z platformy youtube znajdziesz na portalach money, wp czy stronach dużych firm usługowych.

Skoro wiesz, że internet zostanie z nami na lata, a ze swoją stroną www DOBRZE, LUB ŹLE WYKONANĄ będziesz walczyć do końca istnienia Twojej firmy - czas obmówić wspomniane zagadnienie „6 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę zamawiając stronę www”.

Uważaj na oszustów

Na portalach ogłoszeniowych takich jak OLX, czy gumtree jesteś w stanie znaleźć oferty stworzenia stron www za 250 złotych. Niestety wielu klientów na takie rozwiązania się godzi, żeby po kilku miesiącach pluć sobie w brodę.

Osoby oferujące usługi tworzenia stron www za 250 złotych najczęściej nie posiadają założonej działalności gospodarczej. Przez co nie wystawią FV, nie podpiszesz z nimi umowy, a co gorsza złamiesz prawo. Pamiętaj iż stronę internetową w większości przypadków możemy wpisać w koszta firmowe.

Kolejnym problemem są prawa autorskie, lub brak ich poszanowania. Takie osoby pracują na gotowych szablonach robiąc dokładne kopie 1:1 innych istniejących stron. Zgadnij kto za to odpowie? Ty.

Do tego dochodzi kwestia RODO, bezpieczeństwa, możliwych ataków hakerskich, braku zoptymalizowanego kodu, długi czas wczytywania strony i wiele innych rzeczy o których nie wie przeciętny klient. Pamiętaj że portfolio najczęściej nie odzwierciedla efektu jaki dostaniesz od takiego oszusta.

Nazwijmy więc ten podpunkt kulą śnieżną, lub słowo z angielskiego, które odzwierciedla to najlepiej - sunk cost fallacy.

Opinie i referencje

Wybrać freelancera bez opinii Google Moja Firma, czy referencji pisemnych to gorsze niż stworzyć stronę własnoręcznie, lub przy użyciu płatnych kreatorów stron. Osobiście nie polecam zlecania pracy osobie, która dopiero co stworzyła firmę. Każdy przedsiębiorca pamięta jak skomplikowanym procesem na pierwszy rzut oka było prowadzenie firmy. Księgowość, obsługa klienta, promocja, prawo, brak outsorcingu elementów pracy na których się nie znamy itp. Zanim w naszej firmie powstaną odpowiednie struktury i praca zostanie właściwie zorganizowana minął najczęściej 3-4 lata. Zlecać pracę firmie, która zniknie za 3 lata, a następnie w przypadku problemów ze stroną nie weźmie na siebie odpowiedzialności to pomyłka. DUŻA POMYŁKA.

Funkcjonalność strony internetowej

Doświadczenie uczy przemyślanego designu. Nie na odwrót. Żadna szkoła, studia nie nauczą w jaki sposób użytkownicy najchętniej poruszają się po stronie. Pamiętaj, że każda grupa wiekowa odbiorców będzie miała swoje charakterystyczne cechy, upodobania. Inaczej po stronie firmowej porusza się użytkownik, który spędza przez komputerem 10 godzin dziennie, a inaczej 50-letni właściciel firmy, który spędza przed komputerem godzinę dziennie.

Dodatkowe opłaty

Certyfikaty SSL, hosting, domena, zdjęcia ze stocków, poprawki, projekty logo, aktualizacje - to tylko kilka elementów na które można narzucić swoją szaloną marżę. Tania strona www za 400 złotych, a następnie wszystkie dodatkowe rzeczy z 200% marżą i niezwykle skomplikowaną umową.

wykonawcastroninternetowych
 wykonawcastroninternetowych

Wybór wykonawcy ma kluczowe znaczenie

W dużej agencji ceny za stworzenie strony internetowej zawsze będą znacznie wyższe w porównaniu z freelancerami. Firma musi opłacić przestrzeń biurową, wypłacać pensje pracownikom - produktywnym jak i tym mniej produktywnym, czy opłacać całą machinę marketingu i reklamy. Wraz z rozmiarem biznesu rosną możliwości zdobycia dobrze płacącego dużego klienta. Koszta związane z zarządzaniem pracownikami w firmie również rosną. Freelancer (o ile czuć że jest dobrą osobą i ma rozbudowane klarowne umowy) jest w stanie wykonać projekt najczęściej o 30-60% taniej.

Doświadczenie

Tak samo jak nie zlecisz napisania tekstu na Twoją stronę firmową osobie, która nic nie wie o twojej branży i Twojej firmie tak samo nie zlecasz tworzenia strony internetowej osobie bez doświadczenia w swoim zawodzie. Warto sprawdzić w CEIDG ile dany przedsiębiorca istnieje na rynku. Jeśli weźmiemy do roboty kogoś kto przez lata pracował w agencji możemy mieć problem z tym, że procesy w jego firmie mogą po prostu - nie istnieć. Napotkamy się na opóźnienia, możliwie wyższą cenę. Pracownik przecież ma doświadczenie, co jest zrozumiałe, niestety nie rozumie, że prowadzenia firmy też trzeba się nauczyć.

Artykuł został opracowany przez Grzegorza Krasińskiego z firmy Webgrim z siedzibą koło Nowego Sącza.