r e k l a m a

Wiosna za pasem! Przygotuj sie na wyprawy

2020-03-20 10:00:51 Artykuł sponsorowany 414


 

Wiosna bywa kapryśna, ale i tak - mimo swoich mankamentów - jest najpiękniejszym okresem w roku. W tym czasie można, co prawda, spodziewać się wszystkiego, czyli palącego słońca, ulewnego deszczu, a nawet burz śnieżnych, lecz odpowiednie przygotowanie sprawi, że nic nie zaskoczy nas na szlaku. Tak naprawdę, jak to mówi przysłowie: nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie - więc jeśli zatroszczymy się o porządne spodnie, kurtkę i buty żadna pogoda nie popsuje nam wiosennej wyprawy!

To niezwykle ważne szczególnie w górach, gdzie pogoda jest bardzo zmienna i nigdy nie wiadomo, jak zmienia się w ciągu dnia. Choć rano świeci jeszcze słońce, to już po południu aura może być zupełnie inna. Niebo zasnuje się chmurami, a warunki na szlaku staną się o wiele trudniejsze niż jeszcze kilka godzin wcześniej. 

Zacznijmy od podstaw - bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna ma bardzo ważne zadanie - odpowiada bowiem za utrzymanie optymalnej temperatury ciała, odprowadzając nadmiar wilgoci na zewnątrz. To niezwykle istotne, gdyż już nawet średnio męcząca wędrówka powoduje reakcję ciała, które coraz mocniej się poci. Ubrani w zwykłą koszulkę szybko odczujemy gorszy komfort termiczny, zwłaszcza gdy zmęczeni i spoceni zostaniemy wystawieni na chłodniejsze podmuchy wiatru. To nie tylko nieprzyjemne, ale i ryzykowne dla zdrowia, gdyż zmiany temperatury to szybka droga do przeziębienia. 

Warstwa docieplająca - dlaczego jest tak ważna?

Każdy piechur wie, że trzeba być przygotowanym na wszystko - także na zmieniające się nagle warunki na szlaku. Dlatego też dodatkowa warstwa docieplająca jest jak znalazł! Jej najważniejsze zadanie to zapewnienie ciepła, ale i - jak w przypadku bielizny termoaktywnej - odprowadzanie wilgoci. 

Najchętniej wybierane są polary, czyli bluzy wykonane z włókien syntetycznych. Inną opcją jest soft shell - rodzaj oddychającej kurtki lub bluzy gwarantującej ochronę przed wiatrem i zimnem. Niestety, nie zapewnia zbyt dobrego zabezpieczenia przed deszczem. Co wybrać - polar czy bluzę typu polar? Najlepiej poradzić się ekspertów ze sklepu E-Pamir, by mieć pewność, że zakup odzieży docieplającej będzie udany!

Kurtka - absolutna podstawa!

Nawet gdy wiosna zapukała do naszych drzwi dość wcześnie, nie ma co lekceważyć jej kaprysów. Na te zaskoczenia i zmiany aury podstawą jest kurtka przeciwdeszczowa! Najlepiej specjalna odmiana, tzw. hard shell, która ma za zadanie ochraniać przed wilgocią z zewnątrz, ale jednocześnie odprowadzać ją z ciała, czyli to, co najważniejsze podczas ciężkich górskich wędrówek. Zapewnia to idealny komfort termiczny. Tak samo ważna jest ochrona przed wiatrem, co gwarantuje specjalna membrana. 

Jakie wybrać spodnie?

Ostatnią częścią tej odzieżowej układanki są oczywiście spodnie. Na wiosenne wyprawy muszą być przede wszystkim lekkie i przewiewne. Jeśli planujemy spokojne, niezbyt męczące spacery, warto wybrać spodnie soft shellowe. W pełni zagwarantują komfort cieplny, oddychalność, a także ochronią przed deszczem. Dobrym rozwiązaniem są też materiałowe spodnie z odpinanymi nogawkami, co przyda się, szczególnie gdy zaskoczy nas nagły spadek temperatury. 

Bogaty wybór odzieży turystycznej, w tym bielizny termoaktywnej, kurtek, spodni, jak i wielu innych elementów ubioru, znajdziemy w sklepie E-Pamir.